Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-05-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-05-12
Międzynarodowe targi IFAT 2005 – raport podsumowujący
Międzynarodowe targi IFAT 2005 – raport podsumowujący
Międzynarodowe targi IFAT 2005 – raport podsumowujący
Ponad 108 tys. specjalistów branżowych (o 10% więcej niż w roku 2002), ze 166 krajów, a w szczególności ze Środkowej i Wschodniej Europy, Bliskiego i Środkowego Wschodu, Azji, Ameryki Północnej oraz Południowej, przez pięć dni zdobywało wiedzę i wymieniało doświadczenia na targach IFAT 2005 w Monachium. W tym roku zanotowano rekordową liczbę 2223 wystawców z 36-ciu krajów. Na targach zostały zaprezentowane najnowsze trendy i innowacje w sektorach: wodnym, ściekowym, odpadów stałych i recyclingu.

„Zarówno wystawcy, jak i zwiedzający, są zgodni: jeżeli ktokolwiek z branży zamierza rozwinąć swój biznes, poszerzyć sieć dystrybucji i otrzymać zamówienia na szczeblu międzynarodowym, wizyta na targach IFAT jest dla niego absolutną koniecznością. Odbywające się w trzyletnim cyklu targi, stanowią znaczące źródło napędowe dla branż związanych z ochroną środowiska i oczyszczaniem ścieków” podsumował Detlev R. Gantenber, Dyrektor ds. Zarządzania Międzynarodowych Targów Monachijskich. Znaczenie targów IFAT potwierdził również Przewodniczący Komitetu Doradztwa Technicznego - Norbert Rethmann mówiąc, że: „Rosnące zainteresowanie targami IFAT, jako wydarzeniem gromadzącym w jednym miejscu osoby, firmy i instytucje związane z międzynarodowym sektorem ochrony środowiska, daje powody do bycia optymistami, jeżeli chodzi o przyszłość. Bardzo pozytywnie na wizerunek branży wpływa wzrost gospodarczy w nowych krajach Unii Europejskiej, a także np. w Chinach.”

Duże zainteresowanie targami wykazali również politycy. Wysocy oficjele z krajów europejskich, Bliskiego Wschodu oraz Azji i Ameryki, przyjęli zaproszenie Doktora Werner’a Schnappauf’a - bawarskiego Ministra Środowiska, podkreślając w ten sposób znaczenie targów IFAT, jako doskonałej platformy dla transferu technologii i wymiany umiejętności. Łącznie, około dziewięć tysięcy uczestników targów brało udział w imprezach towarzyszących, o tematyce: naukowej, technicznej, gospodarczej i problemach międzynarodowych.

W dziedzinie kanalizacji i oczyszczania ścieków, zaakcentowany został wzrost znaczenia zdecentralizowanych systemów oczyszczania. Rozwiązania stosowane na coraz szerszą skalę w Niemczech, są alternatywą dla rozległych i drogich w eksploatacji systemów kanalizacyjnych, typu miejskiego. Oczyszczanie ogromnych ilości ścieków, już na chwilę obecną jest dość drogie – a ich transport do oczyszczalni to jeszcze większe koszty. Analizując ten problem na podstawie niemieckich sieci kanalizacyjnych o łącznej długości prawie 500 tysięcy kilometrów, prognozuje się, że ok. 17% kanałów wymaga renowacji, której szacunkowe koszty mogą wynieść nawet 45 miliardów euro. Te koszty to przysłowiowy ‘czubek góry lodowej’ - okazuje się bowiem, że z 1.2 miliona kilometrów rur znajdujących się na gruntach prywatnych, około 40% praktycznie nie nadaje się do eksploatacji.

Jednak nie tylko Niemcy borykają się z tym trudnym zagadnieniem. W niedalekiej przyszłości, wszystkie państwa uprzemysłowione będą musiały znaleźć rozwiązanie problemu wysokich kosztów utrzymania dziewiętnastowiecznej infrastruktury kanalizacyjnej. Niewątpliwie jest ona wielkim osiągnięciem inżynierii i bardzo długi czas dobrze spełniała swoją rolę, ale obecnie nie jest już w stanie sprostać wymaganiom. Mimo wszystko nie należy spodziewać się radykalnych zmian w tej materii – o tym, że ‘stare i sprawdzone’ metody nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, może świadczyć choćby fakt, iż na targach został przedstawiony szeroki wybór literatury fachowej, dotyczącej renowacji sieci kanalizacyjnych.

Kolejne targi IFAT odbędą się za trzy lata, od 5-tego do 9-tego maja 2008 roku w Monachium. Jednak już w czerwcu przyszłego roku będzie można odwiedzić azjatycką edycję targów IFAT CHINA 2006 w Szanghaju.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
http://www.ifat.de
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także