
Według badań naukowców z Bath University muszle wyrzucane jako odpadki przez restauracje lub hotele mogłyby zostać użyte do uzdatniania wody. Gdyby pomysł został zrealizowany w skali przemysłowej, mogłoby to przynieść niemałe oszczędności.
Tradycyjny proces uzdatniania wody składa się z trzech stadiów. Najpierw usuwane są wszelkie ciała stałe i oleje. Następnie rozkładana jest zawartość biologiczna ścieków pochodząca z jedzenia, mydła, detergentów itd. W ostatniej fazie, zwanej czasem "polerowaniem", następuje dalsza poprawa jakości wody aż do tego momentu, kiedy nadaje się ona do ponownego użycia. Tutaj usuwa się substancje takie jak hormony, leki i nawozy.
Istnieje kilka metod ostatecznego uzdatniania wody. Jedną z najbardziej skutecznych jest fotokataliza, która zwykle wykorzystuje dwutlenek tytanu, będący drogim środkiem. Naukowcy twierdzą jednak, że substancję tę można zastąpić wapniem z muszli zwanym hydroxyapatytem (występuje on również w zębach i kościach). Znacząco obniżyłoby to koszty procesu oczyszczania.
Hodowla małży jest szybko rozwijającą się na całym świecie branżą, a ostatni wzrost w ilości hodowanych skorupiaków generuje ogromną ilość odpadów w postaci muszli. Eksperyment co prawda dotyczył muszli małży, ale inne rodzaje również powinny nadawać się do przeprowadzania procesu fotokatalizy. Dzięki temu technologia ta stałaby się dostępna globalnie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- edie.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jony amonowe w wodzie pitnej
Czasami w wodzie pitnej można wykryć zanieczyszczenia, takie jak jony amonowe, co w pewnych okolicznościach może mieć szkodliwe konsekwencje....
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-