Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-04-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-04-21
Nanocząsteczki złota detektorem toksyn w wodzie
Nanocząsteczki złota detektorem toksyn w wodzie
Nanocząsteczki złota detektorem toksyn w wodzie
Nanocząsteczki złota mogą wkrótce pomagać w wykrywaniu wirusów, bakterii oraz toksyn, które można użyć w ataku terrorystycznym. Brytyjscy naukowcy odkryli, że nanocząsteczki złota są efektywnymi detektorami toksyn w wodzie. Wykrywają ślady trucizn o wiele szybciej niż obecnie dostępne techniki laboratoryjne.

Naukowcy z University of East Anglia pod przewodnictwem profesora David’a Russell’a do wykrywania toksyn używają obecnie nanocząsteczek złota o średnicy 16 nanometrów tj. 1/5000 średnicy ludzkiego włosa. W poprzednich swoich pracach naukowych zespół prof. Russell’a opracował wydajną metodę produkcji nanocząsteczek złota, które dla celów detekcji pokrywane są cząsteczkami cukrów – pozwala to na wykrycie różnych substancji w wodzie. Aby zbadać czy woda nie zawiera substancji niepożądanych taki jak rycyna lub bakterie E. Coli należy zmieszać z rozcieńczonym roztworem nanocząsteczek złota badaną próbkę wody. Szkodliwe substancje lub drobnoustroje przyłączają się do nanocząsteczek złota, co skutkuje zmianą koloru roztworu. Czysty roztwór detekcyjny ma barwę czerwoną, po wykryciu toksyn zmienia natychmiast kolor na niebieski. Zmiana barwy jest zauważalna zarówno dla nanocząsteczek przeznaczonych do wykrywania jednej substancji jak i wielu. Ponadto stopień zmiany koloru jest zależny od stężenia wykrywanych substancji.

Przyszłe prace w dziedzinie wykorzystania nanocząsteczek złota do wykrywania toksyn skupiać się będą nad zbudowaniem urządzenia, które mogłoby pracować w warunkach polowych. Urządzenie takie pozwoliłoby na określenie jakie toksyny i w jakim stężeniu są obecne na danym terenie, bez konieczności zawożenia próbek do laboratorium i czekania na wyniki analiz. Jak twierdzi prof. Russell, przenośny detektor mógłby wejść na rynek w ciągu pięciu lat.

Oprócz zastosowania w badaniu jakości wody, wynalazek brytyjskich naukowców rozwijany jest również w dziedzinie kryminalistyki. Chodzi głównie o wykrywanie przestępców za pomocą m. in. śladów potu, jakie pozostawiają oni po sobie na miejscu zbrodni.

PJ

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BBC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także