Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-10
Naukowcy badają ptaki Zbiornika Goczałkowickiego
Nad Jeziorem Goczałkowickim zaobserwowano 258 gatunków ptaków
Nad Jeziorem Goczałkowickim zaobserwowano 258 gatunków ptaków

Dr Jacek Betlej z Muzeum Górnośląskiego wydał publikację będącą podsumowaniem wieloletnich prac naukowych i obserwacji ornitologicznych prowadzonych w okolicach Jeziora Goczałkowickiego. Współautorami są Jan Król, Jan Kohut i Gustaw Schneider.

Zbiornik w Goczałkowicach jest miejscem gniazdowania i pobytu wielu cennych gatunków ptaków. W sumie stwierdzono tu łącznie 258 gatunków ptaków, w tym 113 gatunków lęgowych, gatunki rzadkie i zagrożone takie jak podgorzałka, czapla purpurowa, szablodziob, sieweczka obrożna, mewa czarnogłowa, mewa romańska, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, rybitwa białoskrzydła. Ptaki bardzo często także wybierają trasy przelotów prowadzące nad zbiornikiem. Ich liczbę oszacowano nawet na ponad 40 tys. każdego roku.

Od 2004 roku zbiornik objęty jest specjalną strefą ochronną dla ptaków Doliny Górnej Wisły. Pomimo to w ostatnim czasie dostrzeżono, że liczebność wielu gatunków w tym miejscu systematycznie się zmniejsza. Autorzy publikacji tłumaczą ten fakt zarówno przyczynami naturalnymi jak i działalnością człowieka. Jednocześnie podkreślają potrzebę pilnych działań związanych z przywróceniem siedlisk ptaków, które w ostatnich dziesięciu latach wyginęły bądź wycofały się z tych miejsc. Od przedsięwziętych kroków zależy, czy goczałkowicki zbiornik pozostanie ważną w kraju ostoją rzadkich gatunków ptaków.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gpw.katowice.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także