Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-08-24 | Ostatnia aktualizacja: 2005-08-24
Nowa definicja ścieków. Zmiany w Prawie wodnym.

Nowa definicja ścieków. Zmiany w Prawie wodnym.
Korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia stanu wód i ekosystemów od nich zależnych, a także marnotrawstwa wody, marnotrawstwa energii wody ani wyrządzać szkód. Każdy zakład produkcyjny, który przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia wód, powinien liczyć z tym, iż będzie musiał ponieść część kosztów związanych z odprowadzonymi zanieczyszczeniami.
W nowych przepisach doprecyzowano zasady, na jakich odbywa się gospodarowanie poszczególnymi wodami. I tak np. do pobierania pożytków z wód w urządzeniu wodnym przeznaczonym do chowu lub hodowli ryb i usytuowanym na publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących jest uprawniony jego właściciel. Właściciel wody nie nabywa praw do gruntów zalanych przez wodę podczas powodzi. Właścicielowi gruntów zalanych podczas powodzi nie przysługuje z tego tytułu odszkodowanie od właściciela wody.
Z kolei do pobierania pożytków, w drodze rybackiego korzystania z wód sztucznego zbiornika wodnego usytuowanego na publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących, jest uprawniony dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, jeżeli utrzymanie i gospodarowanie wodą w tym zbiorniku należy do jego zadań.
Doprecyzowano również przepisy regulujące procedurę oddawania w użytkowanie obwodu rybackiego. Następować to ma za opłatą roczną, na czas nie krótszy niż 10 lat, na podstawie umowy, do zawarcia której jest upoważniony dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Ponadto oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego następuje w drodze konkursu ofert.
Dość istotnym zmianom ulegają przepisy dotyczące ochrony wód. Rozbudowano listę zakazów z art. 41 (rozszerzono ją o nowe substancje, które nie mogą być obecne w ściekach wprowadzanych do wód) oraz wprowadzono nowe reguły ustalania warunków wprowadzania ścieków. Wynika z nich, że z jednej strony organ administracji będzie miał prawo określenia wartości zanieczyszczeń niższych niż najwyższe dopuszczalne wartości zanieczyszczeń określone w przepisach wykonawczych, jeżeli istniejące urządzenia oczyszczające umożliwiają ich osiągnięcie (art. 41 ust. 5). Z drugiej zaś strony pojawia się możliwość złagodzenia wymagań stawianych ściekom(art. 41 ust. 6): „Organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego, ustalając warunki wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, może określić w pozwoleniu wodnoprawnym wartości zanieczyszczeń w ściekach wyższe niż najwyższe dopuszczalne wartości zanieczyszczeń określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 3, jeżeli dotrzymanie najwyższych dopuszczalnych wartości nie jest możliwe mimo zastosowania dostępnych technik i technologii oczyszczania ścieków oraz zmian w procesie produkcji, a jednocześnie stan wód odbiornika i ich podatność na eutrofizację pozwala na dokonanie odstępstw."
Uchwalona 3 czerwca 2005 r. Ustawa o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw jest już piętnastą nowelizacją ustawy – Prawo wodne. Miejmy nadzieję, że tym samym zostaje zakończony proces dostosowywania tej części prawa krajowego do zaleceń Unii Europeskiej.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta Prawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
Koszty ścieków — jaki system ścieków jest najbardziej ekonomiczny?
Rosnące ceny wody i coraz wyższe koszty odprowadzania ścieków skłaniają właścicieli działek do poszukiwania alternatywnych sposobów na...
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl