Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-01-27 | Ostatnia aktualizacja: 2009-01-27
Nowa inwestycja Introl SA na terenie oczyszczalni „Warta” SA w Częstochowie

Nowa inwestycja Introl SA na terenie oczyszczalni „Warta” SA w Częstochowie
Na otwarcie inwestycji tłumnie przybyli zaproszeni goście. Zebranych przywitał w dyspozytorni Edward Sokołowski, prezes „Warty”. Wśród przybyłych znaleźli się lokalni samorządowcy, prezydent miasta Częstochowa Tadeusz Wrona, biskup Jan Wątroba, Zarząd Spółki Introl SA w osobach prezesa Piotra Jeziorowskiego i wiceprezesa Stanisława Jurczyńskiego, przedstawiciele firm Jenbacher, Instal Kraków oraz media lokalne.
Prezes Sokołowski zwrócił uwagę na korzyści ekonomiczne, energetyczne oraz ekologiczne, które przyniesie użytkowanie nowego urządzenia przez oczyszczalnię. Oprócz produkcji energii elektrycznej, zapewniającej 50 procent zapotrzebowania energetycznego „Warty”, urządzenie wytwarza jednocześnie energię cieplną, zaspokajając do 70 procent potrzeb zakładu. Wykorzystanie Jenbachera w perspektywie czterech lat pozwoli na oszczędności sięgające miliona złotych rocznie oraz zapewnienie ciągłości pracy oczyszczalni w razie awarii zewnętrznej sieci energetycznej.
Ekologiczna energia powstająca na bazie biogazu umożliwi znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, w skali czterech tysięcy ton CO2 rocznie.
Silnik wyposażony jest w dwustopniowy system bezpieczeństwa (czujniki stężenia gazu i pomiaru temperatury) oraz elektroniczny system sterowania.
Wyprodukowanie zielonej energii, mniej spalin emitowanych do atmosfery, zakończenie zakupów oleju opałowego, zwiększone bezpieczeństwo sanitacyjne to ewidentne korzyści dla firmy, jak i środowiska – podsumował prezes Sokołowski.
Prezes Zarządu Spółki Introl SA, Piotr Jeziorowski otrzymał od „Warty” podziękowania za terminowe i rzetelne zrealizowanie inwestycji.
Instalacja Jenbachera jest efektem wygrania w marcu 2008 międzynarodowego przetargu nieograniczonego pn. „Montaż i uruchomienie silnika z generatorem synchronicznym” przez naszą firmę. Inwestycję w wysokości 3,4 mln złotych realizowaliśmy w okresie od maja do grudnia 2008 roku. Koszt samego silnika wyniósł 2.25 mln złotych. Introl SA odpowiadał za prace wykonawcze, montaż, umowy z podwykonawcami, ostateczne sprawdzenie instalacji oraz rozruch. Ostateczne prace rozruchowe trwały dwa tygodnie, do 27 grudnia ubiegłego roku. Dzięki jego pracy zostanie drastycznie zmniejszona emisja metanu. Oczyszczalnia zredukuje w ten sposób zapasy tego szkodliwego gazu. Zamiast spalania w zwykły, tradycyjny sposób metan zostanie przetworzony na paliwo dla silnika. – mówi Błażej Siedlecki, kierownik robót Spółki Introl SA.
Stopniowe zwiększanie wykorzystania biogazu dla ekologicznej produkcji energii elektrycznej i cieplnej może stanowić znaczący wkład naszego kraju w rozwijanie europejskiej polityki zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, jak i ochrony przyrody.
Ochrona środowiska naturalnego i związane z nią projekty i inwestycje stanowią ważną gałąź prac wykonywanych przez Spółkę Introl SA. Do tej pory instalacje automatyki dla oczyszczalni ścieków Spółka realizowała m.in. w Wiśle, Żorach, Krynicy Morskiej, Rydułtowach.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Introl

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
-
-
-