Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-10-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-10-18
Nowe inwestycje gdyńskiego PEWiK
Nowe inwestycje gdyńskiego PEWiK
Nowe inwestycje gdyńskiego PEWiK
Kilkadziesiąt kilometrów wodociągów, ponad sto kilometrów kanalizacji, nowa stacja uzdatniania wody, rozbudowa oczyszczalni ścieków "Dębogórze" i budowa kolektora odprowadzającego oczyszczone ścieki w głąb Zatoki Puckiej. Wszystko to powstanie do roku 2008 za 27,5 mln euro, które przeznaczyła na ten cel UE. Skorzysta 400 tys. mieszkańców oraz morze i plaże, które w końcu będą czyste.

Woda dostarczana przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni do 400 tys. mieszkańców Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa i części gminy Kosakowo pochodzi w całości z ujęć podziemnych. 100 studni głębinowych czerpie na potrzeby mieszkańców wodę z okresu kredy, trzeciorzędu i czwartorzędu. Ta woda nie wymaga chlorowania, jednak jest uzdatniana, czyli wytrącane są z niej związki żelaza i manganu.

„To nie jest tak, że woda dzisiaj jest zła – jest bardzo dobra, ale ona musi być dobra nie tylko dzisiaj, ale jutro, pojutrze, za 5 lat, 10 i 15” – wyjaśnia Henryk Tomaszewski, prezes PEWIK Gdynia.- I dlatego wspólnie z samorządami sąsiednich miast i gmin opracowaliśmy program kompleksowego uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Celem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem zasobów wód podziemnych oraz ochrona i poprawa stanu wód Zatoki Puckiej.”

Wieloletnie starania przyniosły efekty. Koszt tej inwestycji według dzisiejszych cen to ok. 250 mln zł. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 27,5 mln euro, czyli 55 proc. inwestycji. Pierwsze roboty budowlane ruszą jeszcze w październiku. Cele bezpośrednie to czysta, zdrowa woda, czyste środowisko, czysta zatoka. Realizacja tego projektu jest także wypełnieniem zobowiązań Polski w zakresie jakości wody oraz jakości wód morskich.

- Mam nadzieję, że realizacja tego projektu przebiegać będzie bez wielkich zakłóceń i za 3 lata będziemy mogli powiedzieć, że zrealizowaliśmy to przedsięwzięcie dla naszych mieszkańców i że na wiele, wiele lat, zapewni im czystą, zdrową wodę – dodaje prezes Tomaszewski.

Nowe sieci kanalizacyjne, podobnie jak układ istniejący, będą wykonane w systemie grawitacyjno - ciśnieniowym. Jako podstawowy materiał dla rurociągów przewidziano PVC. Studzienki i pompownie sieciowe wykonane będą z tworzyw sztucznych lub kręgów betonowych.

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków "DĘBOGÓRZE" położona jest w granicach wsi Dębogórze, gmina Kosakowo, woj. pomorskie, w odległości ok. 2 km na północny zachód od granic administracyjnych miasta Gdyni. Oczyszczalnia przyjmuje ścieki z miast: Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa i gminy Kosakowo. Obecnie jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, z jednym bioreaktorem i chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu za pomocą preparatu PIX, a stosowana technologia pozwala na biologiczny rozkład związków organicznych i usunięcie związków biogennych (związki azotu i fosforu) decydujących o zakwitach glonów.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Trójmiasto.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także