Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-03-22 | Ostatnia aktualizacja: 2005-03-22
Nowe trendy w oczyszczaniu ścieków na targach IFAT

Nowe trendy w oczyszczaniu ścieków na targach IFAT
Pierwsze praktyczne efekty zdecentralizowanej gospodarki ściekowej można zauważyć obserwując niemiecki projekt pilotażowy, którym w 2004 roku został objęty magistrat Knittlingen. Około 100 budynków otrzymało zdecentralizowane systemy oczyszczania ścieków i zagospodarowania odpadów. Ścieki są oczyszczane za pomocą nowoczesnych membran i technologii reaktorowej. Jednocześnie składniki organiczne fermentują wytwarzając biogaz. Sole mikrokosmiczne i azotanowe są pozyskiwane jako wartościowe nawozy. Gaz, jako bioodpad może zostać zutylizowany podczas jego produkcji – zaopatrując w ten sposób budynek mieszkalny w energię i ciepło. Praktycznie żadne odpady nie wydostają się na zewnątrz, a oczyszczona woda jest zużywana do podlewania upraw lub przesącza się dalej. Elementem systemu są również zbiorniki na deszczówkę zaopatrujące budynki w wodę do celów gospodarczych (pranie, zasilanie ustępów).
Cechą charakterystyczną systemów takich jak ten przedstawiony powyżej jest wysoka zdolność adaptacyjna. Właśnie ta cecha stanowi, iż mogą być one umiejscawiane praktycznie na całym globie. Równie dobrze sprawdzają się w konurbacjach jak i na terenach mniej zurbanizowanych, są pewnym rozwiązaniem dla krajów wysoko uprzemysłowionych, natomiast w krajach rozwijających się mogą stanowić łatwe w obsłudze aplikacje. Aktualnie niemieckie stowarzyszenie na rzecz współpracy technicznej (Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit) współdziałając z innymi zwolennikami rozwoju wdraża nowe podejście do gospodarki ściekowej poprzez projekt ecosan (www.gtz.de/ecosan).
Wielu producentów systemów i elementów do technologii oczyszczania ścieków śledząc panujące trendy zdecentralizowało i uelastyczniło swoje instalacje. W tym samym czasie, integracja oczyszczania ścieków i zaopatrzenia w wodę stała się standardem wspieranym przez procesy cykliczne i przepływowe (materials-flow-oriented). Również przetwarzanie bioodpadów, produkcja energii, odzysk substancji odżywczych i korzystanie z wody opadowej nabierają coraz większego znaczenia. Na targach IFAT zostanie zaprezentowane całe spektrum technologii dostępnej w obecnym czasie na rynku.
Pośród szerokiego wachlarza ekspozycji, odwiedzający znajdą również wstępne rozwiązania dla wciąż nowych i jednocześnie bardzo dyskusyjnych problemów dotyczących oczyszczania ścieków. Przez kilka lat, pozostałości medykamentów i endokrynologicznie czynnych substancji były notowane w wodach gruntowych i powierzchniowych sporadycznie również w wodzie pitnej. W wielu przypadkach dostały się tam za sprawą ścieków. Komisja Europejska posiada listę, na której znajduje się ponad 550 takich przypuszczalnie hormonalnie czynnych substancji. Jako że udowodniły one stosunkowo dużą odporność na klasyczne metody oczyszczania ścieków, prowadzone są obiecujące badania nad odpowiednim podejściem do operacji pozwalających wyeliminować mieszanki hormonalne ze ścieków w oczyszczalniach.
O targach:
Targi IFAT są jednym najbardziej istotnych wydarzeń w dziedzinie ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem zagospodarowania odpadów, kanalizacji i recyklingu. IFAT, 2005 które odbędą się w Munich (Niemcy) w dniach 25-29 kwietnia, oferują atrakcyjną ofertę wystawienniczą: innowacyjne rozwiązania dla sektora oraz nowinki technologiczne mające w przyszłości zastosowanie praktyczne, rozwiązania ekonomiczne jak również szeroki zakres profesjonalnych usług w obszarze wody, ścieków i zarządzania wtórnym wykorzystaniem surowców.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- http://www.ifat.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
Innowacyjne rozwiązania z zakresu inżynierii wodnej – co wybrać?
Chcesz zainwestować w innowacyjne rozwiązania z zakresu gospodarowania wód opadowych, ścieków gospodarczych oraz związanych z ich oczyszczaniem?...
-
-
-
-