
24 marca do siedziby Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów przyjechał z wizytą rektor-elekt Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.
Nowy rektor UŚ jest hydrologiem i od lat współpracuje z katowicką spółką. Jako wybitny naukowiec zajmujący się na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ tematami badawczymi dotyczącymi gospodarki wodnej oraz geologii środowiskowej, wraz z zespołem specjalistów służył radą w sprawach związanych z funkcjonowaniem obiektów hydrotechnicznych należących do GPW.
Prof. Kowalczyk spotkał się z prezesem zarządu Łukaszem Czopikiem oraz wiceprezesem Mirosławem Szemlą. Podczas spotkania mówiono o możliwościach współpracy i dalszego zacieśniania kontaktów środowiska naukowego z praktykami zarządzającymi zbiornikami wodnymi oraz systemem zaopatrzenia w wodę do picia.
Najbardziej udana współpraca między GPW i światem nauki dotyczyła zakończonego w ubiegłym roku strukturalnego projektu badawczego pt. „Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego (ZiZOZap)". Prof. Kowalczyk przez cztery lata pełnił funkcję przewodniczącego Rady Konsorcjum tego projektu skupiającego 100 naukowców z kilku uczelni.
W ramach ZiZOZap-u zbadano zjawiska hydrologiczne i przyrodnicze które mają wpływ na jakość wody w Jeziorze Goczałkowickim oraz przygotowano instrumenty do sterowania procesami zachodzącymi w ekosystemie zbiornika, a także nowoczesnym jego zarządzaniem. Powstałe w wyniku projektu cyfrowe modele funkcjonowania zbiornika ułatwiają dziś racjonalne wykorzystanie wszystkich jego funkcji i administrowanie obiektem zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak susza lub powódź.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne podejście do uzdatniania wody: Dlaczego jest to kluczowe dla...
W obliczu rosnących wyzwań środowiskowych, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie wód i ubytek zasobów naturalnych, coraz większą uwagę...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-