
Przedwczoraj rozpoczęła się modernizacja ujęcia wody „Jarosław Dąbrowski" w Jaworznie. Prace potrwają do końca lutego przyszłego roku i będą kosztowały 1,5 mln zł. W ich wyniku działające od blisko dekady stare filtry zostaną zastąpione przez nowoczesną, przyjazną dla środowiska technologię uzdatniania wody, a do mieszkańców trafi smaczniejsza i zdrowsza woda.
Od 2004 roku na ujęciu działają tzw. odżelaziacze - złoża bursztynowo-żwirowe, które stanowią naturalny filtr wypłukujący z wody nadmiar związków żelaza i manganu. W wyniku modernizacji ujęcie zostanie wyposażone w nowoczesną technologię złożoną z aeracji, dwustopniowej filtracji na filtrach piaskowo-żwirowych, ozonowania oraz dezynfekcji wody za pośrednictwem lamp UV i podchlorynu sodu. Proces uzdatniania zostanie także zautomatyzowany i będzie sterowany komputerowo.
„Technologia wykorzystania ozonu do oczyszczania wody jest nowoczesna i efektywna. Bazuje tylko na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Procesy ozonowania przebiegają szybciej i mogą być w pełni kontrolowane, a do ich przeprowadzenia wystarczy tylko energia elektryczna. Charakter proekologiczny podkreśla fakt, że w procesach uzdatniania nie są wykorzystywane żadne związki chemiczne" - tłumaczy Sylwia Kręcichwost, Technolog Wody MPWiK w Jaworznie.
Dzięki modernizacji „Jarosław Dąbrowski" spełni wszelkie unijne wymogi dotyczące uzdatniania wody i stanie się, obok Piaskowni, najnowocześniejszym ujęciem w Jaworznie. Wdrożenie nowej technologii prezyczyni się także znacząco do poprawy jakości wody dostarczanej z tego ujęcia.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik.jaworzno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody w przemyśle i w domu - jakie rozwiązania wybrać?
Uzdatnianie wody w przemyśle Czy woda w przemyśle i w domu na pewno wymaga uzdatniania? Czy jej jakość nie jest wystarczająca, by móc z...
-
8 korzyści z uzdatniania wody w zakładach przemysłowych
Woda jest niezbędnym elementem większości procesów produkcyjnych, a jej jakość to krytyczny parametr, który często bywa niedoceniany. Problemy z...
-
-
-
-
-
-