Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-02-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-02-02
Obowiązkowe odprowadzanie ścieków w Częstochowie
Obowiązkowe odprowadzanie ścieków w Częstochowie
Obowiązkowe odprowadzanie ścieków w Częstochowie
Zdobycie funduszy na kanalizację oraz późniejsza realizacja inwestycji wymaga sporo wysiłku ze strony samorządu oraz mieszkańców miejscowości. W momencie, gdy cała kanalizacja jest już gotowa pojawia się problem – mieszkańcy nie chcą do niej przyłączać swoich gospodarstw. Z taką sytuacją mają obecnie do czynienia urzędnicy z Częstochowy.

Pierwszym działaniem, jakie podejmie Urząd Miasta jest rozesłanie wiosną specjalnych pism do mieszkańców skanalizowanych ulic (tam gdzie nie ma jeszcze kanalizacji będzie można dalej korzystać z szamb lub przydomowych oczyszczalni), którzy nadal nie podłączyli swoich gospodarstw do miejskiej sieci. W pismach tych urzędnicy przypomną o obowiązku korzystania z kanalizacji. Kolejnym krokiem będą grzywny - jeśli to nie pomoże miasto ma prawo wykonać odpowiednie przyłącze kanalizacyjne, a następnie obciążyć kosztami uporczywego mieszkańca.

Obowiązek podłączenia się wpisano w miejski regulamin utrzymania czystości i porządku, uchwalony przez radnych. Przepis pojawił się w obowiązującej od 13 października nowelizacji ustawy o czystości i porządku w gminach, ale samorządom dano czas na przygotowanie się do jego egzekwowania, czyli wprowadzenie odpowiednich zapisów do miejskich regulaminów.

Dotychczas najwyżej 20% mieszkańców odprowadzało ścieki do nowo wybudowanej kanalizacji, były również przypadki, że przez długi czas nikt nie korzystał z takiej inwestycji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wysoki koszt przyłącza do kanalizacji miejskiej, a następnie konieczność płacenia za odprowadzanie ścieków.

Wezwań do podłączenia domów do kanalizacji sanitarnej należy spodziewać się dopiero wiosną, ponieważ musi zacząć obowiązywać nowy regulamin (dwa miesiące od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego). Drugim powodem jest konieczność sporządzenia przez miasto rejestru mieszkańców, którzy do kanalizacji już się podłączyli.

Aby dodatkowo zachęcić mieszkańców, miasto przeznaczyło 740 tys. zł z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska na dotacje dla tych którzy wybudują przyłącza w tym roku. Dotyczy to jednak tylko terenów, na których kanalizacja budowana jest w ramach europejskiego programu ISPA.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także