Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-05-28 | Ostatnia aktualizacja: 2009-05-28
Oczyszczalnia Pomorzany nie w terminie

Oczyszczalnia Pomorzany nie w terminie
Miesiąc temu Piotr Kurzawa z firmy TPF, inżyniera kontraktu, wyjaśniał przyczyny zmiany terminu rozpoczęcia rozruchu: późniejszym uruchomieniem instalacji tak aby wszystko było gotowe.
To kolejne opóźnienie. Przed ponad rokiem konsorcjum firm Wassertechnik, Polimex-Mostostal i OTV, które oczyszczalnię budują, wystarało się o roczne przedłużenie terminu wykonania kontraktu. Wówczas jako powody podano konieczność wzmocnienia zbiorników, które po zalaniu wodą nadmiernie się odkształciły, a także odgazowywanie i usuwanie dawnego wysypiska śmieci, niewypały i niewybuchy na terenie budowy.
Teraz wykonawca chce jeszcze siedem miesięcy i już zwrócił się o przedłużenie terminu - mówi Elżbieta Ostatek, dyrektor ds. inwestycji współfinansowanych z Funduszu Spójności w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji. - Proponuje zakończyć inwestycję w grudniu. Jako powody podaje różne czynniki zewnętrzne, choćby pogodowe. Z dokumentów, które dołączył, wynika m.in., że miniona zima była najcięższa od 10 lat. Niektórych prac nie można było wykonywać.
Czy Szczecin może stracić na opóźnieniach, np. nie dostać części pieniędzy z Funduszu Spójności? To zależy od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Środowiska, które nadzorują wydawanie przez Polskę funduszy unijnych. ZWiK musi uzyskać w tych instytucjach zgodę na przedłużenie budowy.
Niestety budowa oczyszczalni nie jest jedynym wykonywanym nieterminowo kontraktem. Wassertechnik i Polimex-Mostostal spóźniają się też z modernizacją oczyszczalni Zdroje (termin mija 31 maja, ma być przedłużony do października), Hydrobudowa 9 - Energopol i Hydrobudowa 6 nie skończą w terminie (30 czerwca) największego kontraktu na budowę sieci (81 km kanalizacji, 31 km sieci wodociągowej, 22 pompownie) - obecnie roboty są prowadzone m.in. na ul. Chopina i Kolumba. Ten kontrakt też może być ukończony dopiero po wakacjach.
Kontrakty są częścią programu "Poprawa jakości wody w Szczecinie" wartego 260 mln euro, z czego 66 proc. finansuje unijny Fundusz Spójności.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
-
-
-