Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-26
Państwa Unii coraz lepiej radzą sobie ze ściekami
Sytuacja poprawiła się, jednak różnice między krajami Unii są bardzo duże
Sytuacja poprawiła się, jednak różnice między krajami Unii są bardzo duże

7 sierpnia Komisja Europejska wydała "Siódme sprawozdanie z wykonania dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG)", z którego wynika, że w Europie latach 2009-2010 poprawiła się sytuacja w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków. Minimalne normy unijne spełniają wciąż tylko nieliczne kraje takie jak Austria, Niemcy i Holandia. Postępy poczyniono w dużej mierze dzięki wsparciu inwestycyjnemu UE w wysokości 14,3 mld euro w latach 2007–2013.

Obecnie aż 91% zanieczyszczeń z wielkich miast UE jest oczyszczana zgodnie z restrykcyjnymi przepisami unijnymi, co oznacza postęp o 14% w stosunku do ostatniego sprawozdania, które ukazało się w 2011 roku. Poprawiła się również czystość kąpielisk, z których już 78% może pochwalić się doskonałą jakością wody.

Wszystkie państwa Unii utrzymały lub poprawiły wskaźniki odprowadzania ścieków, a 15 z nich wykazało nawet 100% odprowadzonych zanieczyszczeń. Wskaźniki oczyszczania wtórnego zgodnie z wymogami unijnymi wyniosły 82%, choć w biedniejszych krajach ukształtowały się one na poziomie 39%. Ogólny wskaźnik bardziej rygorystycznego oczyszczania, mającego na celu przeciwdziałanie eutrofizacji lub zmniejszenie zanieczyszczenia bakteriologicznego wyniósł 77%, ale tu również wystąpiła wyraźna różnica między bogatszymi i biedniejszymi państwami.

„Oczyszczanie ścieków - powiedział komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik - jest jednym z podstawowych sprawdzianów dla społeczeństwa: czy sprzątamy po sobie, czy też zanieczyszczamy środowisko, od którego jesteśmy zależni? Z ulgą stwierdzam, że tendencje są pozytywne, i jestem szczęśliwy, widząc, że działania Komisji – wsparcie finansowe w połączeniu z podejmowanymi w razie konieczności zdecydowanymi działaniami prawnymi – opłaciły się obywatelom UE."

Pełny tekst sprawozdania znajduje się tutaj

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
europa.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także