Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-27
Polski wynalazek pozwala porozumiewać się pod wodą
Mat. pras.
Mat. pras.

Łukasz Nowak naukowiec i jednocześnie nurek związany z Gdańskim Klubem Płetwonurków "Rekin" skonstruował urządzenie, które pozwala nurkom na swobodną komunikację pod wodą. Jest to pierwsze i jedyne tego typu rozwiązanie na świecie. Zasada jego funkcjonowania opiera się na tych samych mechanizmach transmisji dźwięku, które wykorzystują niektóre gatunki ssaków morskich.

Dźwięk osoby mówiącej przekazywany jest za pomocą komunikatora bezpośrednio do wody, tak, że inni nurkowie znajdujący się w pobliżu mogą usłyszeć głos bez żadnych dodatkowych urządzeń. Co ciekawe urządzenie nie zawiera żadnej elektroniki ani nie wymaga żadnych źródeł zasilania.

Za stworzeniem Scubaphone stoją naukowcy, specjaliści w zakresie hydroakustyki i bioakustyki, którzy poświęcili wiele lat na badanie zjawisk leżących u podstaw emisji dźwięku u fok szarych, delfinów i morświnów. "Mózgiem" całego przedsięwzięcia jest dr inż. Łukasz Nowak naukowiec i jednocześnie nurek związany z Gdańskim Klubem Płetwonurków "Rekin".

"Samą koncepcję Scubaphone - mówi Nowak - jako projekt naukowo-badawczy - zacząłem rozwijać około sześciu lat temu, początkowo całkowicie własnym sumptem, badając mechanizmy i zjawiska leżące u podstaw transmisji dźwięku w ośrodkach warstwowych. Następnie prace te rozwinęły się w projekty dotyczące mechanizmów wokalizacji podwodnych ssaków morskich, potem powstały pierwsze działające urządzenia. Ponad dwa lata temu zaczęliśmy rozwijać gotowy produkt, który obecnie jest gotowy w formie prototypu - tzn. jest w pełni działający i funkcjonalny, umożliwia swobodną rozmowę pod wodą."

Komercjalizacja Scubaphone nie jest jednak prosta. Konstruktorzy przyznają, że wciąż pozostaje kilka wyzwań do zmierzenia się na drodze do masowej produkcji urządzenia oraz że musieli całkowicie zmienić swoje dotychczasowe podejście w tej kwestii. Szacują, że pojawienie się komercyjnie dostępnych egzemplarzy jest kwestią co najmniej kilku miesięcy.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
trojmiasto.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • Krzychu toruń

    2018-06-04 15:37

    Język migowy pod wodą dalej zostanie ale zapotrzebowanie na komunikację głosową zwłaszcza wśród turystów jest duże ;) gratuluję!

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także