Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2004-06-21 | Ostatnia aktualizacja: 2004-06-21
Prototypowa instalacja reaktora cyklonowego w Politechnice Gdańskiej

Prototypowa instalacja reaktora cyklonowego w Politechnice Gdańskiej
Reaktor1 cyklonowy, jeden z pierwszych prototypów w Polsce i na świecie, to urządzenie mające na celu zwiększenie wydajności procesów technologicznych i rozwój czystszych technologii. Umożliwia obróbkę strumieni gazu i cieczy o dużej objętości. Przeznaczony jest do prowadzenia procesów chemicznych stosowanych w ochronie środowiska w przypadku oczyszczania cieczy zawierających związki lotne oraz usuwania zanieczyszczeń ze ścieków, kiedy do reakcji konieczne jest wprowadzenie fazy gazowej. Zbudowany został w oparciu o oryginalne autorskie rozwiązania konstrukcyjne w Katedrze Technologii Chemicznej PG, kierowanej przez prof. Jana Hupkę.
Charakteryzuje się kilkudziesięciokrotnie mniejszymi gabarytami (walec o średnicy kilkunastu cm i wysokości ok.30cm) niż używane obecnie typy reaktorów takie jak kolumny barbotażowe, skrubery2 itp., które mają przykładowo 40 cm średnicy i 7 metrów wysokości. Istotną zaletą reaktora cyklonowego jest bardzo krótki czas tzw. zatrzymania czyli przebiegu reakcji w jego wnętrzu, wynoszący tylko 0,3-0,4 s, podczas gdy w klasycznych kolumnach czas ten wynosi do kilku minut. Efektem jest znaczne obniżenie kosztów inwestycyjnych, a także operacyjnych (np. zużycia energii) wielu procesów i zwiększenie ich wydajności. Przy tym wydajność urządzenia zwiększyć można wielokrotnie zestawiając reaktory w klastry zdolne oczyścić nawet kilkadziesiąt tysięcy m3 w ciągu godziny. Instalację opracowano jako urządzenie przewoźne, co umożliwia dalsze obniżenie kosztów jego eksploatacji np. przy akcjach sezonowych.
Stosowany może być m.in. w oczyszczaniu gazów odlotowych np. spalinowych, oczyszczaniu ścieków czy wód podziemnych. Reaktor umożliwia ponadto dobór procesów technologicznych najbardziej przyjaznych środowisku, bardziej efektywne i tańsze odzyskiwanie wartościowych komponentów np. z gazów odlotowych, zamykanie obiegów wodnych i gazowych bez odprowadzania zanieczyszczeń. Jednym z jego zastosowań może być oczyszczanie systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych ze szkodliwych składników. Szybkość działania pozwala na efektywne użycie reaktora nawet w razie chemicznej czy biologicznej katastrofy lub aktu terrorystycznego.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Politechnika Gdańska; Pomorskiefirmy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Przechowywanie żywności z tradycją - przygotowanie terenu na piwniczkę ogrodową
Powrót do tradycyjnych metod przechowywania żywności to coraz częstszy wybór osób, które cenią smak domowych przetworów, warzyw z własnego ogródka...
-
-
-
-
-
-