
20 września 2017r. przedstawiciele mediów ogólnopolskich i branżowych na zaproszenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odwiedzili Stację Uzdatniania Wody w Gliwicach. Był to element 3-dniowego wyjazdu studyjnego „Woda – Skarb i Zagrożenie. Wielkie inwestycje NFOŚiGW w polską gospodarkę wodną".
Spotkanie było okazją do przedstawienia efektów procesu modernizacyjnego SUW polegającego na instalacji, urządzeń, obiektów i infrastruktury związanej z technologią uzdatniania wody, dzięki którym możliwe jest dostarczanie Gliwicom wody pitnej najwyższej jakości. Przedstawione zostały parametry techniczne stacji jak również system monitoringu i sterowania procesami technologicznymi uzdatnia wody oraz zaplecze techniczne.
Ponadto goście dokładnie zapoznali się z etapami procesu uzdatniania wody, który obejmuje:
- napowietrzanie wody w bezciśnieniowych wysokowydajnych aeratorach z wkładem rozdeszczająco separującym,
- filtrację I° na filtrach pionowych piętrowych ciśnieniowych odżelaźniających, - ozonowanie pośrednie,
- filtrację II° na filtrach pionowych piętrowych ciśnieniowych odmanganiających, - dezynfekcję promieniami UV,
- tłoczenie wody uzdatnionej do sieci za pomocą pompowni sieciowej,
- dodatkową dezynfekcję podchlorynem sodu wytwarzanym na miejscu z soli,
- instalację płukania filtrów wodą oraz powietrzem,
- instalację oczyszczania i zawracania wód popłucznych.
SUW w Gliwicach jest wzorcowym przykładem inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Uległ zmodernizowaniu w 2014 roku w ramach projektu "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap", którego celem było dostosowanie miejskiej gospodarki wodno-ściekowej do wymogów unijnych, a także zapewnienie mieszkańcom dostępu do odpowiedniej infrastruktury technicznej, gwarantującej ochronę środowiska naturalnego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pwik.gliwice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dobór pomp. Pompy na miarę.
W wodociągach miejskich, pracujących w warunkach małej różnicy wysokości położenia punktów zaopatrywanych w wodę oraz potrzeby tłoczenia...
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
-
-
-
-