Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-04-11 | Ostatnia aktualizacja: 2007-04-11
Rekultywacja wyrobiska po kopalni siarki

Rekultywacja wyrobiska po kopalni siarki
W roku 2006 na prace przy rekultywacji przeznaczono ponad 50 mln zł. Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie dodatkowych środków na inwestycję. Plany Funduszu na najbliższe lata przewidują włączenie budowy jeziora machowskiego do ogólnokrajowego programu operacyjnego współfinansowanego z Funduszu Spójności. Dopływ wielomilionowych środków unijnych pozwoliłby na szybkie zakończenie inwestycji na skalę na jaką sam Tarnobrzeg nie mógłby sobie pozwolić.
W 2004 r. prezydent Tarnobrzega zorganizował konferencję "Zbiornik Machowski- oczekiwania", na które zaproszono kilkudziesięciu przedstawicieli sektora publicznego, pozarządowego i prywatnego. Duże oczekiwania wobec władz miasta, związane z powstającym zbiornikiem, wiążą także mieszkańcy miasta. Miasto już posiada część terenów w obrębie zalewu, przeznaczonych do realizacji zadań wypoczynkowo-rekreacyjnych dla ogółu mieszkańców. W tej chwili jest to ok. 6 ha (co stanowi ok. 1/8 linii brzegowej) i taki obszar w zupełności wystarczy na zabezpieczenie zadań miasta w tej kwestii. Władze miasta szukają także innych źródeł finansowania dla planów związanych z powstającym jeziorem. Oprócz pełnego zagospodarowania i wykorzystania walorów akwenu, miasto planuje także inne zadania - od budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Wisły, po zdecydowaną poprawę stanu zieleni w rejonie skarpy wiślanej. Innym pomysłem jest program "Trakt społeczny". Zakłada on przebudowę centralnych kiedyś ulic miasta (Mickiewicza, Wyspiańskiego, Moniuszki, Targowej i Orląt Lwowskich). Generalną ideą "Traktu" jest taka przebudowa i modernizacja omawianych ulic, aby główną osią miasta była oś łącząca tereny rekreacyjne zbiornika machowskiego z zamkiem w Dzikowie.
Niestety przyjdzie jeszcze poczekać aż pierwsi wczasowicze pojawią się na terenie nowego zbiornika. Trwa napełnianie zbiornika, a powinien on być napełniany jak najczystszą wodą. Ta z Wisły nie zawsze spełnia niezbędne kryteria, dlatego proces ten może się wydłużyć. Równie istotna jest odpowiedź na pytanie - kto ma zostać gospodarzem zalewu i otaczających go terenów.
Miasto zaproponowało Zarządowi kopalni Machów, żeby po zakończeniu rekultywacji wydzielić z kopalni przedsiębiorstwo i jemu powierzyć misję zarządzania zbiornikiem i dbanie o otoczenie. Do rozstrzygnięcia jest również kwestia powierzenia zalewu fachowej instytucji, czyli Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Krakowie, który zarządza rzeką Wisłą i ma odpowiednią wiedzę na temat budowli hydrogeologicznych.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- tarnobrzeg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-