
Pierwszy wodociąg komunalny o wydajności 80 l/sek został uruchomiony w Reszowie w grudniu 1934. Ówczesną sieć magistralną o średnicy 325 mm poprowadzono od ujęcia i stacji uzdatniania przez centrum miasta aż do zbiornika wyrównawczego o pojemności 600 m3 na Baranówce. Ta magistrala miała długość około 5 km, a cała sieć rozdzielcza liczyła wówczas 20 km. Należy również nadmienić, że główne kanały i cieki odprowadzające ścieki komunalne mają dłuższą historię – istniały już w XIX wieku.
Rozbudowa rzeszowskiej sieci wodociągowej oraz budowa kanalizacji rozpoczęła się już w 1936, a następnie po II wojnie światowej, kiedy Rzeszów awansował do rangi miasta wojewódzkiego. W latach 1948-52 zmodernizowano stację uzdatniania, co złagodziło istniejący deficyt wody. Wydajność stacji zwiększono do 100 l/sek. Nastąpił również dalszy przyrost sieci: magistralnej i rozdzielczej.
Obecnie MPWiK posiada mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków, z usuwaniem związków biogennych, o przepustowości Q maxd = 75 tys. m3/d. Dopływają do niej ścieki sanitarne z terenu całego miasta i sąsiednich gmin. Zakończona w 1998 roku modernizacja wstępna oczyszczalni zwiększyła jej przepustowość oraz umożliwiła zastosowanie nowej technologii usuwania związków biogennych, automatyczną kontrolę i sterowanie procesem technologicznym jak również urządzeń do mechanicznego zagęszczania i odwadniania osadów. Osiągane parametry oczyszczonych ścieków odpowiadają obecnie wymogom obowiązujących przepisów Prawa Wodnego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- igwp.org.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Dobór pomp. Pompy na miarę.
W wodociągach miejskich, pracujących w warunkach małej różnicy wysokości położenia punktów zaopatrywanych w wodę oraz potrzeby tłoczenia...
-
-
-
-
-