Powrót do listy komunikatów Dodano: 2007-10-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-03-05
System separacji ciał stałych i inne rozwiązania konstrukcyjne usprawniające eksploatację przepompowni ścieków
System separacji ciał stałych i inne rozwiązania konstrukcyjne usprawniające eksploatację przepompowni ścieków
System separacji ciał stałych i inne rozwiązania konstrukcyjne usprawniające eksploatację przepompowni ścieków
Problemy związane ze ściekami, ich przepompowywaniem i oczyszczaniem budzą emocje. Mimo świadomości, iż jest to konieczność, próby budowy nowych, komunalnych przepompowni ścieków spotykają się z oporem lokalnych społeczności. Rzadko kto wyraża zgodę na umiejscowienie tego typu obiektów blisko miejsca zamieszkania, obawiając się uciążliwości zapachowej. Ministerstwo Środowiska przygotowuje nawet ustawę o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej, zgodnie z którą działalność powodująca omawiane skutki może ulec wstrzymaniu bez prawa do odszkodowania. Dodatkowo każda tradycyjna przepompownia to potencjalne problemy eksploatacyjne związane z możliwością blokady pracujących w nich pomp, coraz większą ilością ciał włóknistych i stałych znajdujących się w ściekach, a w konsekwencji groźba zalania ściekami przepompowni i jej okolic. Taka sytuacja powoduje niezbędność przeprowadzenia prac awaryjno-serwisowych w bardzo trudnych warunkach. Konieczność stosowania w mokrych przepompowniach pomp z otwartymi wirnikami, o niższej sprawności niż pompy kanałowe, w dobie powszechnego dążenia do stosowania energooszczędnych rozwiązań budzi również wiele wątpliwości. Te liczne problemy w sposób istotny ogranicza skonstruowana przez inżynierów Hydro-Vacuum S.A. przepompownia z separacją ciał stałych typu TSA zwana powszechnie tłocznią ścieków.

Tłocznia ścieków typu TSA to kompletne urządzenie składające się z podzespołu zbiornika z komorą rozdzielająco-przelewową, systemu separatorów ciał stałych, pomp z wirnikiem kanałowym o wysokiej sprawności, urządzenia zabezpieczająco-sterującego, ultradźwiękowego miernika poziomu, elementów wyposażenia hydraulicznego (kołnierzy, trójników, kolan, zaworów kulowych, zasuwy nożowej) oraz sterowania. Całość tłoczni zabudowuje się w suchym zbiorniku podziemnym, dzięki czemu obsługa jest dużo łatwiejsza niż w przypadku typowych przepompowni z pompami zatapialnymi. Ściany komory, w której umieszczona jest tłocznia, nie mają bezpośredniego kontaktu ze ściekami, dlatego też wszelkie czynności konserwacyjne są mniej uciążliwe dla użytkownika, a znaczną część prac można prowadzić bez wyłączenia tłoczni z eksploatacji.
Ścieki gromadzone są w tłoczni TSA w znacznie mniejszych ilościach (założona jest niższa retencja) niż w tradycyjnych przepompowniach i w cyklach częstszych są odpompowywane do rurociągu tłocznego. W konsekwencji istotnie ograniczone zostaje gnicie osadów, zaś wydzielane gazy są znacznie mniej uciążliwe dla otoczenia. Szczególnie uciążliwy siarkowodór można neutralizować stosując urządzenie do dezodoryzacji ścieków. Nieprzyjemny zapach można też całkowicie wyeliminować poprzez instalowanie filtra na przewodzie wentylacyjnym zbiornika tłoczni, natomiast same ścieki są gromadzone w całkowicie szczelnym (poza wentylacją) zbiorniku.

Tłocznia ścieków jest pierwszym krajowym rozwiązaniem posiadającym układ separatorów umieszczonych przed każdą pracującą naprzemiennie pompą, dzięki któremu pompy tłoczą tylko ścieki wstępnie oczyszczone. Zapobiega to, wyłączającym z eksploatacji przepompownię, zjawiskom blokowania się pomp, gwarantuje wysoką sprawność urządzenia, wieloletnią, bezawaryjną eksploatację, zmniejsza zużycie części hydraulicznych pomp, a w konsekwencji prowadzi do ograniczenia kosztów związanych z konserwacją i potencjalnymi naprawami. To innowacyjne, chronione patentami rozwiązanie wyraźnie odróżnia tłocznię ścieków TSA od tradycyjnych przepompowni.

Na każdym etapie konstrukcji szczegółowo przemyślano aspekty oszczędności energii oraz ekonomicznej eksploatacji urządzenia. Poziome usytuowanie separatorów pozwala na minimalizację wysokości zbiornika tłoczni, a tym samym usytuowanie napływu na niewielkiej wysokości względem dna tłoczni, co z kolei otwiera możliwość budowy mniejszej komory suchej. Konsekwencją są oszczędności na etapie inwestycji i instalacji.

Dzięki zastosowaniu pomp typu FZB z wysokosprawną hydrauliką wynikającą ze stosowania wirników kanałowych, niezawodnym ruchowo układem przeniesienia napędu oraz wysokosprawnym silnikiem elektrycznym tłocznia ścieków TSA wyraźnie zużywa mniej energii od tradycyjnych przepompowni. Fakt ten stanowi niewątpliwy atut w dobie globalnej dyskusji nad racjonalnym gospodarowaniem zasobami energetycznymi.
Tłocznia jest standardowo wyposażana w urządzenie zabezpieczająco-sterujące produkcji Hydro-Vacuum S.A. typu UZS.8, gwarantujące automatyczne sterowanie pracą tłoczni oraz jej zabezpieczenie przed skutkami zwarcia, przeciążenia, asymetrią zasilania, spadkiem napięcia zasilania i pracą na sucho. System sterowania może też pozwalać na zdalny nadzór nad pracą tłoczni, a także na włączenie tłoczni do pełnego systemu monitoringu.
W konstrukcji tłoczni TSA zastosowano nowoczesne zawory kulowe, kolanowe ze szczególną cechą - wolny prześwit dla części stałych uzyskuje się już przy prędkości przepływu 0,7 m/s, bez wywoływania wibracji kuli. Jest to zawór, który przy stosunkowo niskich prędkościach przepływu pracuje na podobnej zasadzie jak kolano.
Tłocznie typu TSA produkcji Hydro-Vacuum S.A. spełniają wymagania stawiane przez dyrektywy europejskie 89/106/EWG, 72/23/EWG, 89/336/EWG oraz 98/37/WE. Spełnianie wymogów jest potwierdzone badaniem typu przez jednostkę notyfikowaną.
Wszystkie atuty tłoczni TSA, a także jej innowacyjność zostały docenione pozyskaniem patentów europejskich na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Podczas targów POLEKO 2006 tłocznia Hydro-Vacuum S.A. typu TSA została uhonorowana „Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich”. Ta prestiżowa, z 27-letnią tradycją, nagroda przyznawana jest produktom tych producentów, którzy udowodnili nowoczesność i innowacyjność zastosowanych rozwiązań, w porównaniu do globalnych konkurentów. Hydro-Vacuum S.A. zostało także nagrodzone główną nagrodą EUREKA 2007 w kategorii innowacyjna technologia podczas konferencji naukowej „Nowe urządzenia, materiały i technologie w wodociągach i kanalizacji” organizowanej przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Świętokrzyskiej. Warto też wspomnieć, że stosowane w tłoczniach pompy do ścieków produkcji Hydro-Vacuum S.A. też są laureatami wielu konkursów.
Wybierając urządzenia do przepompowywania ścieków trzeba mieć świadomość, że jest to decyzja z natury długookresowa. W tym przypadku nie warto iść na kompromis. Odpowiedni wybór oznacza tańszą eksploatację, mniejszą awaryjność, przyjazność środowisku, a także komfort życia mieszkańców obsługiwanych miejscowości. Wszystkie powyższe warunki spełnia tłocznia ścieków typu TSA produkcji Hydro-Vacuum S.A

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Dodał:
Hydro-Vacuum S.A.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także