
Zgodnie z orzeczeniem UOKiK w Radzionkowie od 2006 podpisywano niezgodne z prawem umowy na dostawę wody i odbiór ścieków, które ograniczały konkurencję i naruszały interesy konsumentów. Gmina dobrowolnie zobowiązała się do zmiany swoich praktyk, z uwagi na co urząd zrezygnował z nakładania kary finansowej.
Zawierane przez mieszkańców miasta z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Radzionkowie umowy posiadały klauzulę, zgodnie z którą każda ze stron mogła rozwiązać umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia nie podając przyczyny. Według polskiego prawa woda jest specyficznym dobrem i jej dostawca nie może zaprzestać świadczenia usług za wyjątkiem sytuacji określonych w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (np. nielegalny pobór wody czy nieprawidłowo wykonane przyłącze).
Gmina uznała także, że odbiorcy wody korzystający z niej w czasie budowy nie podlegają ochronie przewidzianej przez przepisy szczególne ustawy (np. nie mają gwarancji na ciągłość w dostawie wody). Według prezes UOKiK parametry wody dostarczanej na cele budowy nie różnią się od określonych dla gospodarstw domowych, a stosowana przez gminę interpretacja była niekorzystna dla konkretnych grup odbiorców i niezgodna z przepisami antymonopolowymi.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- uokik.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
-
-
-
-