Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2012-01-20 | Ostatnia aktualizacja: 2012-01-20
W Japonii opracowano metodę szybkiego i prostego usuwania arszeniku z wody

W Japonii opracowano metodę szybkiego i prostego usuwania arszeniku z wody
Problem zanieczyszczenia wód gruntowych arszenikiem dotyczy Azji, Ameryki Południowej oraz Afryki. Najgłośniejszy przypadek tej sprawy to Bangladesz, gdzie skażoną wodę pije 35 mln ludzi. Długotrwałe korzystanie z zakażonego ujęcia może powodować poważne uszkodzenia skóry, systemu nerwowego oraz krwionośnego, a także przyśpieszać rozwój komórek rakowych. Pomimo wysiłków ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz rządów pojedynczych państw, jak dotąd nie udało się opracować taniej, prostej oraz wygodnej w codziennym stosowaniu metody usuwania arszeniku z wody.
Japońska grupa badawcza pod kierunkiem El-Safty’ego uzyskała nanomateriał z sensorów wyczulonych na metale ciężkie oraz materiałów absorbujących je. Struktura nanomateriału jest gęsto wypakowana cząsteczkami wrażliwymi na obecność arszeniku. Jeśli w wodzie znajdzie się choćby śladowa ilość szkodliwej substancji, zgromadzone w nanomateriale substancje absorbujące natychmiast ją wykryją i usuną. O tym, że w wodzie znajdował się arszenik oraz że został z niej usunięty, poinformuje obserwatora zmiana koloru substancji.
Jedną z głównych zalet opracowanej przez El-Safty’ego metody jest fakt, że jej stosowania nie jest ograniczone wyłącznie do oczyszczalni ścieków o dużej przepustowości. Ze względu na to, że proces nie wymaga dużych nakładów finansowych, a do tego jest szybki, daje możliwość zobaczenia jego efektów, a potrzebne do jego przeprowadzenia elementy nie są ciężkie, oczyszczanie wody za pomocą nanomateriału może być stosowane przez indywidualnych użytkowników. W najbliższym czasie rozpoczną się działania mające na celu popularyzację metody El-Safty’ego na obszarach najbardziej narażonych na zakażenie arszenikiem.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nims.go.jp

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Hawle.live CAP – rewolucja w monitorowaniu hydrantów podziemnych, na...
W obliczu zmian klimatycznych i zmniejszających się zasobów wodnych, konieczna jest zmiana podejścia do gospodarki wodnej. Wiele wodociągów zdaje...
-
-
-
-