
Inwestycja w San Diego, 8. pod względem wielkości mieście w Stanach Zjednoczonych, to pierwsza budowa dużej instalacji do odsalania wody morskiej na całym zachodnim wybrzeżu USA. Projekt, zakładający wykonanie również stacji pompującej wodę, zbiornika wodnego oraz wodociągu o długości ponad 15 km, będzie kosztował ok. 920 mln dol.
Instalacja będzie dostarczać blisko 190 milionów litrów dziennie, co wystarczy na zaopatrzenie w wodę 300 tys. (czyli blisko 1/4) mieszkańców San Diego rocznie. Projekt budowy instalacji został wybrany w 2007 roku, kolejne dwa lata trwało uzyskanie koniecznych pozwoleń na budowę. Ta rozpoczęła się w listopadzie 2009 roku. W wykonanie budynku zaangażowanych będzie łącznie ok. 2300 osób, a blisko 600 będzie potrzebnych do obsługi działającej instalacji. Przewiduje się, że zacznie ona dostarczać wodę do mieszkańców San Diego w 2016 roku.
Proces odsalania wody będzie przebiegał w dwóch etapach: główny proces będzie się odbywał z wykorzystaniem membran do przeprowadzania odwróconej osmozy. Jednak zanim woda morska tam trafi, przejdzie przez wstępne oczyszczanie w filtrach z wkładem granulowanym, które, z dodatkową pomocą kwasów i chloru, usuną większe zanieczyszczenia. Po przejściu przez proces odwróconej osmozy woda zostanie zdezynfekowana za pomocą chloru.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- water-technology.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jony amonowe w wodzie pitnej
Czasami w wodzie pitnej można wykryć zanieczyszczenia, takie jak jony amonowe, co w pewnych okolicznościach może mieć szkodliwe konsekwencje....
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-