Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-03-02 | Ostatnia aktualizacja: 2005-03-02
W marcu pierwszy rozruch Białostockiej stacji ozonowania wody

W marcu pierwszy rozruch Białostockiej stacji ozonowania wody
Będzie to tzw. rozruch technologiczny, czyli mający na celu sprawdzenie poprawności działania poszczególnych urządzeń, szczelności instalacji i poprawności procesu ozonowania. Jeżeli rozruch przebiegnie pomyślnie stacja ozonowania wstępnego rozpocznie pracę ciągłą najprawdopodobniej od połowy maja i zastąpi stosowany obecnie proces napowietrzania. Aktualnie inwestycja w SUW Jurowice jest zrealizowana w ok. 80%.Trwają jeszcze prace instalacyjne przygotowujące układ do pierwszego rozruchu.
Wodociągi Białostockie to spółka komunalna gminy Białystok. Stacja ozonowania w Jurowcach jest jednym z zadań wspieranych przez ISPA, na które środki zdobyły Wodociągi Białostockie w ramach “Programu poprawy jakości wody w Białymstoku". Cały program ma kosztować 18,3 mln euro, z czego 56% to środki unijne. Program zakłada powstanie dodatkowych struktur technologicznych – mających unowocześnić i rozbudować proces uzdatniania i oczyszczania wody – w trzech różnych lokalizacjach: SUW Wasilków – Pietrasze, SUW “Jurowce” i Oczyszczalni ścieków w Białymstoku.
Podobnie jak w Jurowcach, również w SUW Wasilków – Pietrasze powstaje budynek ozonowania pośredniego wody i filtrów węglowych. Aktualnie prace trwają, są one jednak mniej zaawansowane porównaniu z będącą na ukończeniu inwestycją w SUW “Jurowce”. Natomiast trzecia składowa inwestycja Programu, dotycząca modernizacji systemu biogazu i obróbki osadu pościekowego w oczyszczalni ścieków w Białymstoku jeszcze się nie rozpoczęła. Jak poinformował Pan Kita, przetarg został unieważniony przez urzędnika zatwierdzającego w Ministerstwie Środowiska “bez podania przyczyn". Wodociągi Białostockie oczekują, że w połowie 2005 roku przetarg związany z modernizacją oczyszczalni zostanie ogłoszony ponownie. Dokumentacja w sprawie inwestycji będzie na początku marca złożona do weryfikacji w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. “Oznacza to, że będą opóźnienia w rozpoczęciu i zakończeniu inwestycji, o co najmniej 8 miesięcy" – poinformował Krzysztof Kita.
Po zakończeniu inwestycji w Jurowcach i Pietraszach woda w białostockich kranach będzie miała lepszy smak i zapach, nie będzie już dezynfekowania chlorem gazowym, a dwutlenkiem chloru, co poprawi jej jakość. W Jurowcach, ozonowaniem będzie uzdatniane 42 tys. metrów sześciennych wody podziemnej na dobę.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP serwis samorządowy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
-
-