Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-12-11 | Ostatnia aktualizacja: 2006-12-11
Wielkie Jeziora zanieczyszczone ściekami

Wielkie Jeziora zanieczyszczone ściekami
Nieszczelność instalacji kanalizacyjnej powoduje przedostawanie się ścieków do wód, stanowiących źródło wody pitnej dla mieszkańców ościennych miast Kanady i USA. Wraz ze ściekami do jezior trafiają między innymi związki chemiczne pochodzące z przemysłu i gospodarstw domowych.
Obecność ścieków w Wielkich Jeziorach sprzyja zakwitom sinic, a co za tym idzie odtlenieniu wody i utracie różnorodności biologicznej. Z powodu zanieczyszczenia wód bakteriami Escherichia coli część plaż została zamknięta. Powodem przedostawania się ścieków do środowiska jest przeciążenie oczyszczalni występujących w pobliżu jezior.
Raport został opracowany na podstawie wyników pochodzących z 20 miast, w których żyje około jednej trzeciej wszystkich 35 mln mieszkańców uprzemysłowionego rejonu okolic Wielkich Jezior. Dane zawarte w raporcie pokazują, że co roku do jezior trafia około 90 mld litrów nieoczyszczonych ścieków.
Wielkie Jeziora- Górne, Huron, Michigan, Erie i Ontario to największy zbiornik wody słodkiej na świecie. Pomimo tak dużej rozległości, wymiana wody w nich następuje powoli. Sto lat trwałoby wypłynięcie całej zawartości jezior do Atlantyku.
Jak czytamy w raporcie, problem ekologiczny zagrażający tym wodom, jest spowodowany przestarzałą infrastrukturą okolicznych miast. Polega ona na łączeniu systemu odprowadzania ścieków z systemami odpływu deszczówki. Podczas deszczu brudna woda ma się wylewać do miejscowych rzek.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-