Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-16
Wniosek Płocka na liście największych proj. infrastrukturalnych
Wniosek Płocka na liście największych proj. infrastrukturalnych
Wniosek Płocka na liście największych proj. infrastrukturalnych
Wniosek o dofinansowanie gigantycznej modernizacji wodociągów miejskich w Płocku znalazł się na rządowej liście największych projektów infrastrukturalnych i ma szansę na 160-milionowe dofinansowanie z Unii Europejskiej. Modernizacja jest konieczna ze względu na kary, jakie prawo unijne nakłada na miasta wyrzucające ścieki bezpośrednio do rzek.

W ramach projektu. zmodernizowana zostanie oczyszczalnia w Maszewie - ścieki, które teraz odprowadzają do Wisły, nie zawsze spełniają normy czystości. W śródmieściu rozdzielony zostanie system kolektorów ogólnospławnych na sanitarne i deszczowe. Dla spełnienia wszystkich wymagań środowiskowych konieczna jest również budowa infrastruktury w Imielnicy i w Borowiczkach.

Ponieważ władze miasta wydały w ostatnich latach ok. 190 mln na nowy most przez Wisłę oraz równocześnie realizowane są inne inwestycje pojawił się problem sfinansowania modernizacji sieci wod-kan. W związku z tym władze miasta zawiązały partnerstwo publiczno-prywatne i w kwietniu ub. roku ogłosiły przetarg na zaopatrzenie płocczan w wodę i odprowadzanie ścieków, co nie jest równoznaczne z prywatyzacją spółki. Firmy, które chciałyby podjąć się tego zadania, musiałyby utworzyć przedsiębiorstwo, które zainwestowałoby brakujący kapitał w majątek Wodociągów. W zamian za to przez np. 15 lat zarabiałyby na eksploatacji. Aby ograniczyć możliwość windowania cen wody przez firmę zarządzającą wodociągami urząd miasta miałby nad nimi kontrolę, ponadto różnicę między kosztami produkcji wody, a ceną pokryłby budżet miasta. W odpowiedzi na propozycję zgłosiło się 5 firm, ale oferty nie zostały otwarte, bo równolegle zaczęły się starania Płocka o dofinansowanie z budżetu UE.

W pierwszym tygodniu tego roku rząd przyjął listę największych inwestycji infrastrukturalnych, na której znalazł się m. in. płocki wniosek ma szansę na dofinansowanie. Jeśli faktycznie Płock otrzyma unijne pieniądze, nie będzie trzeba tworzyć partnerstwa publiczno-prywatnego. Władze miasta liczą, że UE sfinansuje 75 proc. kosztów modernizacji Wodociągów. Reszta będzie pochodzić z oszczędności gminnej spółki (ok. 15 mln zł) oraz z kredytu. W ostatnim czasie rada miasta udzieliła zgody na pożyczenie z banku do 60 mln zł. Aby inwestycja doszła do skutku potrzebna jest jeszcze ostateczna akceptacja Komisji Europejskiej.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także