Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-06-26 | Ostatnia aktualizacja: 2009-06-26
Wodociągi w Lesznie mają zaniechać ograniczania konkurencji

Wodociągi w Lesznie mają zaniechać ograniczania konkurencji
Przedsiębiorstwo odpiera zarzuty i przekonuje, że jego działania mają jedynie na celu właściwe dbanie o administrowaną przezeń sieć oraz jakość wykonywanych usług. Chodzi o wydawanie firmom instalatorskim zgody na wykonywanie nowych sieci i przyłączy do nieruchomości na terenie Leszna oraz gminy Lipno i częściowo gminy Święciechowa, ponieważ na tym obszarze MPWiK jest odpowiedzialny za zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków. W tym zakresie przedsiębiorstwo ma pozycję monopolisty, gdyż mieszkańcy nie mają możliwości skorzystania z oferty innego dostawcy. Jednocześnie z przyczyn ekonomicznych i organizacyjnych trudno oczekiwać, aby pojawiła się taka alternatywa.
Dlatego też UOKiK nie zajmował się podstawową działalnością przedsiębiorstwa, czyli dostarczaniem wody i odbiorem ścieków, ale tzw. rynkiem powiązanym, czyli wpływem na rynek świadczenia usług instalatorskich w zakresie budowania sieci i przyłączy, które są włączane do istniejącego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego administrowanego właśnie przez MPWiK.
Jako właściciel, przedsiębiorstwo na wniosek firm instalatorskich wydaje nieodpłatnie zgodę na świadczenie takich usług. Samo także zajmuje się tego typu robotami. Zgoda jest wydawana na dwa lub na pięć lat. Wskutek tego mieszkańcy, którzy właśnie np. budują dom i chcą do niego podciągnąć wodę i kanalizację, nie mają możliwości wyboru wykonawcy. Muszą jedynie skorzystać bądź to z usług samego MPWiK, bądź tych firm, które uzyskały od niego zgodę na wykonywanie takich robót. Tego typu przepis nie obowiązuje w żadnej innej gminie województwa wielkopolskiego.
W tych okolicznościach dość łatwo wyobrazić sobie sytuację, iż MPWiK w pewnym momencie albo odmówi udzielenia zgody, albo będzie zwlekać z jej udzieleniem celem przejęcia konkretnego inwestora zainteresowanego wykonaniem sieci lub przyłącza wodociągowo-kanalizacyjnego – przekonuje Jarosław Krüger, dyrektor Delegatury UOKiK w Poznaniu.
Jak wyjaśnia Mariusz Kucharski, prezes MPWiK w Lesznie, celem przedsiębiorstwa nie jest uszczuplanie dostępu do świadczenia tego typu usług. Chodzi wyłącznie o zapewnienie należytego stanu technicznego i sanitarnego działającego na terenie Leszna oraz gminy Lipno systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Każdorazowa budowa przyłącza oznacza ingerencję w ten system, stąd też poprzez wydawanie pozwoleń chcą zapewnić odpowiedni standard wykonywania takich robót.
Oprócz nałożonej kary pieniężnej w wysokości 8574 złotych, UOKiK nakazał również MPWiK zaniechanie stosowania praktyk ograniczających konkurencję na lokalnym rynku świadczenia usług w zakresie wykonywania sieci i przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych z uwagi na zagrożenie interesu publicznoprawnego.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Naszemiasto

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Raport: "Podatek od deszczu" zdobywa popularność w Polsce
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w wielu rejonach Polski wprowadzają opłaty za odprowadzanie wód opadowych z posesji. Opłaty naliczane...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl