Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-06-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-06-12
Wrocławska woda w Kobierzycach
Wrocławska woda w Kobierzycach
Wrocławska woda w Kobierzycach
Choć meteorolodzy zapowiadają rekordowe upały i dotkliwe susze, mieszkańcy gminy Kobierzyce nie odczują ich tak bardzo jak przed rokiem. Receptą na niedobory wody w gminie jest współpraca z MPWiK.

Zeszłoroczne lato mocno dało się we znaki mieszkańcom kilkunastu podwrocławskich miejscowości. Po fali upałów i wynikającej z niej konieczności podlewania przydomowych ogródków, już w połowie czerwca w ujęciach głębinowych na terenie gminy Kobierzyce zaczęło brakować wody. Dlatego wynajęta zewnętrzna spółka zajmująca się dostarczaniem wody musiała wprowadzić mieszkańcom zakaz wykorzystywania jej do innych celów niż socjalne. W tym roku sytuacja nie powinna być już aż tak dramatyczna. Sposobem na zapowiadane przez meteorologów jeszcze większe upały niż przed rokiem jest umowa z MPWiK, którą podpisały władze gminy. Zapewnia ona dostawy wody do gminy Kobierzyce nie tylko w czasie suszy, ale także przez cały rok. To dodatkowo dobra informacja dla mieszkańców. Oprócz mniej zawodnych dostaw do ich domów, oznacza ona bowiem stworzenie dogodnych warunków dla firm inwestujących i chcących otwierać swoje oddziały na terenie gminy. Między innymi firmy LG Electronics.

Od kilku dni MPWiK codziennie do gminy Kobierzyce dostarcza 3 miliony litrów wody. To mniej więcej tyle samo ile zużywają mieszkańcy największych wrocławskich osiedli Gądów, Nowy Dwór, czy Psie Pole. A to dopiero początek współpracy. Umowa przewiduje, że za kilka lat MPWiK będzie dostarczało do podwrocławskiej gminy 12 milionów litrów wody dziennie. To aż 10 procent dobowej produkcji dwóch wrocławskich zakładów uzdatniania wody. Dlaczego za kilka lat a nie już teraz? Ponieważ by móc przyjmować tak duże ilości wody, Kobierzyce muszą wybudować niemal 6-kilometrowy odcinek wodociągu. Nawet jak na budżet jednej z najbogatszych gmin w Polsce to ogromny wydatek.

Umowa z Kobierzycami jest początkiem realizacji strategii MPWiK polegającej na objęciu swoimi usługami gmin ościennych w zamian za możliwość korzystania z ich lokalnych źródeł podczas sytuacji kryzysowej we Wrocławiu. Podobna współpraca została nawiązana już z Gminą Kąty Wrocławskie a ze Świętą Katarzyną, Oławą i Czernicą rozmowy są już w fazie końcowej.

Na dostarczaniu wody do okolicznych gmin, MPWiK zdobywa także środki potrzebne na inwestycje. Na przykład dzięki umowie z gminą Kobierzyce do budżetu spółki rocznie trafiać będzie co najmniej 7 milionów złotych.

---

Wrocław bezpieczny

Wrocławianie nie mają powodów do obaw. Nawet jeśli Polskę nawiedzi katastrofalna susza, w kranach mieszkańców stolicy Dolnego Śląska woda na pewno będzie płynęła. To zasługa dobrego systemu zasilania MPWiK. Zapasy wody zgromadzone w zbiornikach retencyjnych Głębinów i Otmuchów, przez które przepływa Nysa Kłodzka (rzeka z które za pośrednictwem innej - Oławy - wodę pobiera MPWiK) wystarczą na pół roku ogromnej suszy. Zapas na kolejne trzy miesiące znajduje się w 63 stawach, 561 studniach i w podziemnej warstwie terenów wodonośnych, z których woda trafia do Zakładu Uzdatniania Wody Na Grobli.

Kłopoty z zaopatrzeniem w wodę Wrocław miał tylko na przełomie lat 60. i 70. Problemy rozwiązało wybudowanie drugiej z wrocławskich fabryk wody – Zakładu Uzdatniania Wody Mokry Dwór.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
MPWiK Wrocław
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także