Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-27
Wykorzystanie siarczanu srebra do utylizacji ścieków
Wykorzystanie siarczanu srebra do utylizacji ścieków
Wykorzystanie siarczanu srebra do utylizacji ścieków
Siarczan srebra (II) - nowy związek chemiczny o niezwykłych właściwościach - uzyskał polsko-słoweński zespół badaczy pod kierownictwem dr hab. Wojciecha Grochali. Zsyntetyzowany związek będzie można wykorzystywać np. w procesach tworzenia leków lub w utylizacji ścieków.

Od znanego to tej pory siarczanu jednowartościowego srebra (Ag2SO4), nowy związek (AgSO4) różni się wszystkimi istotnymi własnościami fizykochemicznymi. "Są to dwie zupełnie różne substancje chemiczne” - powiedział dr Grochola. Jak wyjaśnił, uzyskany związek o czarnej barwie jest półprzewodnikiem o bardzo niewielkiej energii." Wszystkie pozostałe bezwodne siarczany metali są bardzo słabo zabarwione, mają bardzo delikatne kolory albo są bezbarwne. To oznacza, że bardzo słabo pochłaniają promieniowanie widzialne, najczęściej absorbują promieniowanie ultrafioletowe. Siarczan srebra (II) - w przeciwieństwie do nich - absorbuje już promieniowanie w zakresie średniej podczerwieni”.

Drugą niezwykłą cechą uzyskanego związku jest jego silny magnetyzm. "Wykazuje on bardzo silne tzw. sprzężenie antyferromagnetyczne, które występuje nawet w temperaturze +100 0C. Żaden inny siarczan się tak nie zachowuje”.

Trzecia z wyjątkowych cech odnosi się bardziej do właściwości chemicznych - nowy związek to bardzo silny utleniacz. "Dzięki temu można będzie go wykorzystywać w rozmaitych reakcjach utleniania, np. w farmacji do tworzenia leków albo do utylizacji ścieków”.

Nowy związek uzyskuje się za pomocą dwóch prostych metod. "Jedną z nich jest wymiana ligandów, drugą wypieranie słabego kwasu silnym”. W pracach badawczych nad nim wzięło udział siedmiu naukowców, wśród nich uczeni z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i naukowcy z trzech słoweńskich instytutów naukowych.

Dr Wojciech Grochala był jednym z pierwszych laureatów prestiżowego programu "Team” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Synteza siarczanu srebra (II) jest jednym z elementów badań finansowanych przez FNP.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Nauka w Polsce
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także