Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-11-21 | Ostatnia aktualizacja: 2006-11-21
Zbieranie deszczówki sposobem na suszę w Afryce

Zbieranie deszczówki sposobem na suszę w Afryce
Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w najnowszym raporcie opublikowanym w 15 listopada w Nairobi (Kenia) sugeruje, że bardzo proste systemy zbierania deszczówki, składające się z rynien, rur i minizbiorników, do których trafiałaby woda spływająca po dachach budynków, pozwoliłyby na polepszenie warunków życia mieszkańców Afryki. Szacuje się, że koszt takich systemów wyniósłby od 30 do 70 dolarów za 1 metr sześcienny pojemności zbiorników.
Takie rozwiązanie nie wymaga milionów dolarów inwestycji w budowę tam, wielkich zbiorników wodnych itp. Ponadto wg UNEP i World Agroforestry Center okazuje się, że przy zastosowaniu systemów zbierania deszczówki licząca 35 milionów mieszkańców Kenia byłaby w stanie uzyskiwać wodę dla potrzeb 6 do 7 razy większej społeczności, Etiopia, gdzie z powodu permamentnej suszy cierpi prawie połowa z 79 milionów obywateli możnaby uzyskać wodę dla 520 milionów ludzi! Oczywiście są to dane czysto teoretyczne, gdyż nigdy nie uda się pozyskać całej wody pochodzącej z opadów, jednak liczby te skłaniają do zastanowienia się nad pozyskiwanie deszczówki na szerszą skalę.
Są już pierwsze przykłady systemów zbierania deszczówki – w wiosce Kisamese w środkowej Kenii zbudowano system o pojemności 500 metrów sześciennych. Dzięki temu mieszkańcy wioski nie muszą chodzić po wodę do oddalonego o 5 kilometrów źródła. Zaoszczędzony w ten sposób czas dzieci wykorzystują na zajęcia szkole, kobiety natomiast na uprawę roślin.
UNEP zakwalifikowała 14 z 53 państw afrykańskich jako państwa cierpiące z powodu niedoborów wody. Liczba ta może wzrosnąć dwukrotnie do 2025 roku jeśli utrzymywać się będą obecne zmiany klimatyczne. Jak twierdzi Dennis Garrity z World Agroforestry Center w opinii mieszkańców pozostałych kontynentów Afryka uznawana jest za suchy ląd, okazuje się jednak, że w przeliczeniu na głowę mieszkańca to Europa ma mniejsze zasoby wody. Jest więc szansa na poprawę sytuacji w takich krajach jak Etiopia, Somalia, Kenia i inne. Tym bardziej, że już dla 40 proc. gospodarstw w południowej Australii zbiorniki z deszczówką stanowią główne źródło wody pitnej. Z bliższych nam sąsiadów warto wspomnieć, że w Niemczech zainstalowanych jest pół miliona systemów pozyskiwania deszczówki.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PlanetArk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Bakteria E. coli w wodzie - występowanie, objawy, zwalczanie
W wodzie przeznaczonej do spożycia istnieje ryzyko występowania mikroorganizmów zagrażających zdrowiu i życiu. Jednym z nich jest bakteria...
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl