
W Koszalinie do żytku oddany został zbiornik retencyjny na rzece Dzierżęcince, który ma chronić miasto przed podtopieniami, a w przyszłości być także miejscem rekreacji i wypoczynku.
Uroczystego uruchomienia zbiornika poprzez zamknięcie zasuwy dokonali m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW Jacek Chrzanowski, Prezydent Koszalina Piotr Jedliński i Andrzej Jakubowski – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Zbiornik ma prawie 6 ha i średnią głębokość 2,5 m. Chroni on przed zalaniem teren o powierzchni 1.968 ha, na którym mieszka 2856 osób. Łącznie inwestycja pochłonęła 3 606 390 zł z czego 81% pochodziło z dofinansowania, jakiego projektowi udzielił WFOŚiGW w Szczecinie.
Inwestycja „Zbiornik retencyjny na rzece Dzierżęcince" jest częścią większego projektu pn. „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki – zabezpieczenie terenów zabudowanych m. Koszalina", który realizuje Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens zaznaczył, że inwestycja ma na celu poprawę warunków życia mieszkańców i inwestowania, ochronę przeciwpowodziową oraz jest wyrazem troski o dziedzictwa kulturowe i środowisko naturalne.
Na razie Dzierżęcinka została uregulowana od jeziora Lubiatowo do nowego zbiornika. Kolejny etap przewiduje prace na odcinku do ujścia do jeziora Jamno, którego północno-zachodnie brzegi zostaną z kolei umocnione. Już niebawem natomiast rozpoczną działanie wrota przeciwsztormowe na Kanale Jamneńskim.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wfos.szczecin.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Innowacyjne rozwiązania z zakresu inżynierii wodnej – co wybrać?
Chcesz zainwestować w innowacyjne rozwiązania z zakresu gospodarowania wód opadowych, ścieków gospodarczych oraz związanych z ich oczyszczaniem?...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-