
Zgodnie z raportem przygotowanym przez Bank Światowy warunki sanitarne w Indonezji hamują wzrost ekonomiczny tego kraju. Obliczono, że brak stosownej infrastruktury powoduje w tam straty związane zdrowiem i środowiskiem rzędu około 2,3% produktu krajowego brutto rocznie.
Imponującemu wzrostowi ekonomicznemu w Indonezji w ostatnich latach nie towarzyszył odpowiedni rozwój warunków sanitarnych w miastach. Mniej niż 5% osadu zbieranego w szambach i tylko około 1% ścieków trafia do oczyszczalni. Ponadto 14% mieszkańców miast wciąż załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w miejscach takich jak pola i lasy.
W 2000 roku rząd Indonezji uchwalił reformy dotyczące sektora wodno-sanitarnego, które dały pozytywne rezultaty. Stworzono m.in. specjalny program wspierania lokalnych samorządów w tworzeniu planów poprawy warunków sanitarnych w miastach. Ostatnio znacząco wzrosło także rządowe dofinansowanie do projektów budowy zdecentralizowanych systemów ściekowych (powstało ich już 1700). Istnieją także plany budowy scentralizowanych systemów ściekowych na dużych obszarach miejskich.
Raport dotyczący Indonezji jest częścią przygotowywanego przez Bank Światowy raportu oceniającego warunki sanitarne we Wschodniej Azji i rejonie Pacyfiku, który obejmie jeszcze dwa średniozamożne kraje z tego regionu: Wietnam i Filipiny. Celem raportu jest wskazanie, jakie następne kroki państwa te powinny podjąć w polityce zmierzającej do poprawy warunków sanitarnych na swoim terenie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wateronline.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zasady działania. Opłacalność.
Warto rozpatrzyć budowę własnej przydomowej oczyszczalni ścieków Zasada działania Przydomowe oczyszczalnie ścieków to zespół urządzeń...
-
-
-
-