Oglądając pod mikroskopem kroplę osadu czynnego, pochodzącą z dobrze funkcjonującej oczyszczalni ścieków, można zauważyć dużą liczbę różnorodnych jednokomórkowych organizmów. Są to pierwotniaki (Protozoa), do których zalicza się m. in. ameby (Rhizopoda), wiciowce (Flagellata) i orzęski (Ciliata, Ciliophora). Spośród wymienionych, orzęski stanowią najbardziej różnorodną i odgrywającą najbardziej istotną grupę pierwotniaków w osadzie czynnym.
Fot. 1 Epistylis plicatilis, bakteriożerny,
kolonijny orzęsek osiadły,
często spotykany w osadzie czynnym.
Zagęszczenie pierwotniaków w komorach napowietrzania może osiągać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osobników na mililitr, a ich stosunkowo wysokie tempo wzrostu umożliwia szybkie dostosowanie liczebność do aktualnego zagęszczenia bakterii, którymi się żywią. Klasyczne już dzisiaj wyniki eksperymentów wykazały, że obecność orzęsków znacznie poprawia parametry odpływu w laboratoryjnych systemach symulujących procesy biologicznego oczyszczania, powodując nawet kilkunastokrotne zmniejszenie wartości BZT5, ChZT5, liczebności żywych bakterii, stężenia azotu organicznego i wielu innych parametrów ścieku.
Pierwotniaki odgrywają w osadzie czynnym istotną rolę, przede wszystkim jako konsumenci ogromnych ilości bakterii i drobnych cząstek organicznych przyczyniając się tym samym do szybkiej degradacji zanieczyszczeń organicznych.
Fot. 2 Vorticella sp.
Fot. 3 Colpidium colpoda,
bakteriożerny, swobodnie pływający orzęsek.
Aktywny ruch pierwotniaków i mikroturbulencje wywoływane przez pozostające w nieustannym ruchu rzęski i membranelle aparatów gębowych, powodują flokulację (skupianie) cząstek materii organicznej i bakterii. Niektóre orzęski, szczególnie te należące do orzęsków osiadłych, wydzielają związki o charakterze polisacharydów i mukoprotein, które ulegają adsorpcji na cząstkach i komórkach bakteryjnych. Zwiększa to znacznie zdolność osadu do tworzenia mocnych i zwartych kłaczków, a w konsekwencji ułatwia ich sedymentację i poprawia klarowność oczyszczanego ścieku. Ponadto wymuszony przez pierwotniaki przepływ wody powoduje stały dopływ niezbędnych dla bakterii substancji i niweluje gradienty ich stężeń w otoczeniu kłaczka.
Fot. 4 Trithigmostoma cucullulus.
Zjadając bakterie orzęski stymulują je do intensywnego wzrostu i utrzymują w fazie wysokiej aktywności fizjologicznej. Jest to możliwe dzięki wydzielaniu przez pierwotniaki specyficznych substancji organicznych tj. witaminy, koenzymy czy aminokwasy, które są niezbędne bakteriom do szybkiego wzrostu, a których bakterie nie potrafią syntetyzować. Konsumując bakterie pierwotniaki regenerują także pierwiastki biogenne, przede wszystkim azot i fosfor, które w ścieku są zwykle czynnikiem ograniczającym tempo wzrostu bakterii.
Liczebność i różnorodność orzęsków występujących w osadzie czynnym, jest istotna do oceny jakości osadu czynnego. W dobrze pracującej oczyszczalni mikrofauna charakteryzuje się (1) dużą liczebnością orzęsków (>106/litr), (2) składa się głównie z form pełzających i osiadłych, (3) brak jest wiciowców lub są nieliczne, (4) występuje duża różnorodność gatunkowa, a żaden gatunek nie jest dominujący. Jeśli obraz preparatu w mikroskopie jest inny to jakość pracy oczyszczalni jest obniżona. W takiej sytuacji identyfikacja dominującej grupy pierwotniaków może pomóc w określeniu prawdopodobnej przyczyny zaburzenia procesu oczyszczania ścieków.
Fot. 5 Aspidisca cicada, pełzający orzęsek
często spotykany w osadzie czynnym.
- Autor:
- Janusz Fyda, Instytut Nauk o Środowisku, Uniwersytet Jagielloński
- Dodał:
- BIOSPEKT Badania i Edukacja Sp. z o.o.
Czytaj także
-
Dlaczego warto badać organizmy w osadzie czynnym?
Technologia osadu czynnego już od dziesięcioleci jest jednym z najbardziej popularnych sposobów biologicznego oczyszczania ścieków. Pomimo tego,...
-
Zastosowanie i rodzaje kolan hamburskich
Kolana hamburskie to proste, ale bardzo funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają w łatwy sposób zmienić kierunek biegu rurociągu. Znajdują...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl