Nowe wymogi i trendy gospodarki o obiegu zamkniętym
Opis inwestycji, której celem była optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle spożywczym (zakłady mięsne) poprzez realizację planu optymalizacji kosztów, z którym wiązało się zmniejszone zużycie wody z sieci wodociągowej i ponowne wykorzystanie wody popłucznej – na poczet tego należało zbudować przemysłowy zbiornik buforowy na wodę poprodukcyjną (jednocześnie retencyjny i sedymentacyjny).
Woda jest surowcem, bez którego nie byłoby możliwych wiele procesów produkcyjnych. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na wodę przedsiębiorstwa skłaniają się ku optymalizacji gospodarki wodno-ściekowej, co wiąże się z ponownym użyciem wody przemysłowej.
Zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej, ponowne wykorzystanie zużytej wody wymaga jej oczyszczenia. W tym celu zakład mięsny o którym mowa, zdecydował się na inwestycję w odstojnik wód popłucznych.
Ponowne wykorzystanie wód popłucznych w zakładzie przemysłowym
Zakład spożywczy wyposażono w odstojnik wód popłucznych wody o maksymalnej objętości roboczej 101,0 m³ i pojemności całkowitej 104,5 m³. Będzie on służył magazynowaniu wody pochodzącej z procesów przemysłowych, która po odfiltrowaniu będzie mogła być powtórnie
wykorzystana m.in. do mycia pojazdów dostawczych na terenie przedsiębiorstwa. Dzięki temu zostanie ograniczone wykorzystanie wody czystej pochodzącej z sieci wodociągowej.
Konstrukcja zbiornika buforowego na wodę po procesie produkcyjnym
Zbiornik buforowy wody wraz z dnem pochyłym umożliwiającym sedymentację zawiesin w osadniku został wykonany zgodnie z projektem koncepcyjnym zamawiającego, obrazującym położenie oraz wymiary króćców oraz na podstawie późniejszych zmian w projekcie wykonawczym.
Odstojnik na wody popłuczne o wymiarach zewnętrznych bryły: długość 10,5 m × szerokość 4,0 m × wysokość 3,2 m został wykonany z niekorodującego wytrzymałego tworzywa AmargPP i CubX Polystone. Zbiornik jest przeznaczony na wodę brudną, poprodukcyjną o temperaturze do 40°C.
Odstojnik na wody popłuczne o wymiarach zewnętrznych bryły: długość 10,5 m × szerokość 4,0 m × wysokość 3,2 m został wykonany z konstrukcyjnych płyt panelowych AMARGPanel® CUB-X PP-H RAL 7032 UV posiadających wewnętrzne żebra usztywniające. Wzmocnienie konstrukcji stanowią wewnętrzne żebra poziome i pionowe ekstruzyjnie spawane do dna, pokrywy górnej i korpusu zbiornika oraz wewnętrzne niepełne przegrody wykonane z płyt PP. Dno oraz sufit zbiornika wykonano na bazie litej płyty PP-H. W celu umożliwienia okresowej kontroli oraz przeglądu odstojnika przewidziano większą ilość włazów (łącznie 2 włazy o wymiarach 1000 × 1000 mm oraz 5 włazów 600 × 600 mm. W związku z dużym gabarytem zbiornika modułowego od zewnątrz zamontowane wzmacniającą ramę stalową.
Rozwiązanie umożliwiło budowę samonośnej, wolnostojącej konstrukcji o bardzo dużej odporności na uderzenia, wysokiej plastyczności, izolacji cieplnej i niskiej wadze. Bezciśnieniowy system magazynowania wody brudnej do jej dalszego wykorzystania z racji
braku możliwości wstawienia w całości do pomieszczenia został zbudowany na fundamencie w miejscu posadowienia (wewnątrz budynku zakładu).
Zalety wykonania zbiornika wody poprodukcyjnej z tworzywa sztucznego
- Brak korozji i niskie koszty eksploatacji przez wiele lat użytkowania
- Ograniczone zjawisko parowania wody ze zbiornika (konstrukcja zamknięta)
- Gładkie i śliskie ściany odstojnika umożliwiające umycie od wewnątrz myjką ciśnieniową
- Możliwość zastosowania instalacji zraszającej, myjącej wewnątrz zbiornika do spłukiwania osadu
Zdjęcia i szczegóły znajdziesz w linku do materiału źródłowego!
- Źródło:
- www.amargo.pl/nowe-wymogi-i-trendy-gospodarki-o-obiegu-zamknietym-zagospodarowanie-wody-popr
- Dodał:
- AMARGO Spółka z o. o. Sp. k.
Czytaj także
-
Koszty ścieków — jaki system ścieków jest najbardziej ekonomiczny?
Rosnące ceny wody i coraz wyższe koszty odprowadzania ścieków skłaniają właścicieli działek do poszukiwania alternatywnych sposobów na...
-
Własna studnia głębinowa – czy warto ją zbudować?
Własna studnia głębinowa to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych mieszkających na terenach wiejskich lub poza miastem. Stały dostęp do własnej,...
-
-
-