Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-15 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-15
"Zielony katalizator” redukuje zawartość pestycydów w wodzie

"Zielony katalizator” redukuje zawartość pestycydów w wodzie
Nitrofenole są sztucznie wytworzonymi cząsteczkami, obecnymi w ściekach pochodzenia przemysłowego (przy produkcji barwników, pestycydów, nawozów sztucznych, amoniaku oraz innych produktów przemysłu chemicznego). Występują również w spalinach pochodzących z silników Diesel’a. Na całym świecie produkuje się tysiące ton rocznie tych substancji. Są toksyczne dla organizmów wodnych. Działają szkodliwie na układ nerwowy, zakłócają działanie hormonów. Większość nitrofenoli jest trudna w neutralizacji.
Opracowany katalizator należy do grupy Fe-TAML® (Tetra-Amido-Makrocykliczne-Ligandy), które wykazują aktywność w połączeniu z nadtlenkiem wodoru (znanym powszechnie jako woda utleniona). Został on nazwany „zielonym katalizatorem”, ponieważ jest on naturalnego pochodzenia. Rodzina katalizatorów Fe-TAML® została odkryta przez Terrance’a Collins’a, w którego laboratorium pracuje Arani Chanda.
„Nasze katalizatory mogą pracować w temperaturze pokojowej i przy neutralnym pH co daje im przewagę nad istniejącymi środkami do neutralizacji nitrofenoli, które wymagają kwaśnego pH” – twierdzi Collins. Katalizatory z grupy Fe-TAML® mogą mieć zastosowanie przy oczyszczaniu wody z biologicznych środków masowego rażenia (np. wąglik), zanieczyszczeń ropopochodnych, celulozowych, pestycydów.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl