
Według ekspertów prawie 900 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody. Aby zwrócić uwagę na ten problem, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 20 lat temu 22 marca Światowym Dniem Wody, a w 2010 roku uznała dostęp do czystej wody i sanitariów za jedno z podstawowych praw człowieka. Już dziś z powodu braku dostępu do czystej wody umiera kilka tysięcy osób dziennie, a w przyszłości skutki mogą być jeszcze poważniejsze. "Tak jak w ostatnich 60 latach wojny toczyły się o ropę, tak w następnych dekadach konflikty zbrojne wybuchać będą o dostęp do wody" - przekonywał w radiu TOK FM analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
„Woda i bezpieczeństwo żywności”
Pod takim hasłem odbywają się tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody. ONZ chce przez to zwrócić uwagę na związek między brakiem wody a głodem. W regionach, gdzie dostęp do wody jest ograniczony, pojawia się również problem niedożywienia, gdyż mieszkańcy nie mogą uprawiać roli. Potwierdza to Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej - organizacji, która już od wielu lat walczy z brakiem wody w Afryce. "W Sudanie Południowym, gdzie wybudowaliśmy blisko 100 studni, a drugie tyle wyremontowaliśmy, zmniejszyła się liczba niedożywionych dzieci. Ludzie mieszkający w tych wioskach mogą uprawiać rolę, mają warzywa" - mówi Ochojska.
Innym problemem jest to, jak wiele wody zużywa się w rolnictwie. Eksperci podkreślają, że człowiek wypija 2-4 litry wody dziennie, znacznie więcej potrzeba jej jednak do wyprodukowania żywności. Dlatego troska o wodę to nie tylko zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy krótszy prysznic, ale również niewyrzucanie jedzenia.
Wojna o wodę
W powszechnej opinii problem braku dostępu do wody dotyczy wyłącznie Afryki. Nic bardziej mylnego - przekonuje Patryk Kugiel, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Okazuje się, że jest to kwestia równie paląca w rejonie południowej Azji, gdzie żyje 1,8 mld ludzi. Konflikt o wodę toczą miedzy sobą m. in. Indie oraz Pakistan. Problem dotyczy głównie użytkowania rzek - mają one swoje źródło na terenie Indii, jednak biegną także przez Pakistan. Mieszkańcy tego drugiego zarzucają Indiom, że budują na rzekach liczne zbiorniki wodne, w efekcie czego do Pakistanu dopływa zbyt mało wody. Międzynarodowi eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych lat konflikt może przerodzić się w walkę zbrojną z użyciem broni nuklearnej.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- TVP Info, TOK FM

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bakteria E. coli w wodzie - występowanie, objawy, zwalczanie
W wodzie przeznaczonej do spożycia istnieje ryzyko występowania mikroorganizmów zagrażających zdrowiu i życiu. Jednym z nich jest bakteria...
-
Dlaczego coraz więcej firm stawia na laser przy łączeniu metalu
Spawanie laserowe to nowoczesna technologia, która zyskuje na popularności w przemyśle metalowym. W dobie ciągłego rozwoju technologicznego firmy...
-
-
-