Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-12-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-12-14
Budowa przydomowych oczyszczalni w gminie Przesmyki
Budowa przydomowych oczyszczalni w gminie Przesmyki
Budowa przydomowych oczyszczalni w gminie Przesmyki
Gmina Przesmyki to obszar cenny przyrodniczo. Cały ten teren to tak zwane „Zielone Płuca Polski”. Pomimo tak ważnego znaczenia w ochronie bioróżnorodności gatunków flory i fauny, gmina ta do 2003 roku nie posiadała żadnej kanalizacji czy też systemu rozwiązań gospodarki ściekowej. Nie oczyszczone lub oczyszczone w niewystarczającym stopniu ścieki, trafiały do gleby oraz wód powierzchniowych i podziemnych.

Celem projektu „Budowa Oczyszczalni Przydomowych w Gminie Przesmyki” jest skuteczna sanitacja ścieków sanitarnych z gospodarstw domowych, obejmujących co najmniej 60% budynków. II etap projektu polega na kontynuacji inwestycji rozbudowy systemu przydomowych oczyszczalni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszyła się ilość ścieków odprowadzanych przez rozszczelnione szamba do gruntu.

Gmina podzieliła realizacje projektu na 4 etapy:
• I etap-obejmował budowę 188 oczyszczalni i korzystających z nich 964 mieszkańców, zadanie finansowane ze środków SAPARD;
• II etap-wykonany dzięki wsparciu finansowemu ZPORR, przyczynił się do realizacji w 2005 roku 201 oczyszczalni przydomowych, z których korzysta 933 mieszkańców;
• III i IV etap-to budowa kolejnych oczyszczalni;
Równolegle realizowano budowę oczyszczalni dla komunalnych budynków użyteczności publicznej, ze środków WFOŚ.

Po wykonaniu II etapu możemy zauważyć zmniejszenie kosztów oczyszczania ścieków sanitarnych do 384 zł/rok/budynek, przy wcześniejszej stawce 1564 zł/rok/budynek. Zmniejszeniu uległo również stężenie zanieczyszczeń w rozsączanych ściekach, przy wcześniejszej ilości BZT 400 mg/l do poniżej 40 mg/l. Projekt „Budowa Oczyszczalni Przydomowych w Gminie Przesmyki” , polega na budowie indywidualnych przydomowych urządzeń do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych, w których zastosowane zostaną bioreaktory o przepustowości do 1,5 m3/d. Budowane oczyszczalnie są biologicznymi urządzeniami do oczyszczania ścieków, za pomocą osadu czynnego.

Zastosowanie technologii biologicznego oczyszczania ścieków z osadem czynnym, gwarantuje otrzymanie parametrów oczyszczonych ścieków zgodnie z obowiązującymi normami na 30 lat.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
zgwrp.org.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także