Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-29
Chiny chcą spuścić na Wyżynę Tybetańską sztuczny deszcz
Pexels, CC0
Pexels, CC0

Chiny przygotowują się do największego eksperymentu z wywołaniem sztucznego deszczu w historii. Celem jest spowodowanie opadów nad Wyżyną Tybetańską, czyli powierzchnią 1,6 mln km2.

Aby wywołać opady w tybetańskich górach zainstalowane zostaną dziesiątki tysięcy komór z płonącym paliwem. Ich zadaniem będzie wytwarzanie cząsteczek jodku srebra, które będą przedostawały się do atmosfery. Mają tam stać się zalążkiem wilgotnych chmur, z których będzie mógł spaść deszcz lub śnieg.

Choć brzmi to jak wynalazek rodem z filmów science-fiction, to wpływanie na pogodę zwane "zasiewaniem chmur", jest testowane przez naukowców od dekad. Chiński eksperyment będzie jednak większy niż jakikolwiek dokonany w historii. Jeśli się powiedzie, Chiny będą mogły wytwarzać w ten sposób 7% krajowego zapotrzebowania na słodką wodę.

Jak zauważa jednak Janos Pasztor z Carnegie Climate Geoengineering Governance Initiative (C2G2), wciąż wiemy bardzo mało o tym, jaki wpływ sztuczne wywoływanie deszczu może mieć na pogodowe schematy w danym regionie. "Takie wpływanie na pogodę - tłumaczy Pasztor - nie stwarza deszczu jako takiego. Raczej powoduje deszcz pojawia się w jednym miejscu, a nie występuje w innym. To oznacza, że ekosystemy i ludzie żyjący gdzieś indziej nie zostaną zasileni w wodę."

Nie wiadomo, kiedy projekt zostanie zrealizowany. Jest on kontynuacją i rozszerzeniem projektu "Tianhe" ("Podniebna rzeka"), który prowadzili naukowcy chińscy z uniwersytetu Tsinghua w 2016 roku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
sciencealert.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także