Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-04-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-04-04
Czy odsalanie wody to jedyne wyjście dla pustynnych regionów?
Czy odsalanie wody to jedyne wyjście dla pustynnych regionów?
Czy odsalanie wody to jedyne wyjście dla pustynnych regionów?
Technologia odsalania wody morskiej nabiera coraz większego znaczenia w krajach o suchym klimacie z dostępem do morza. Nie tak dawno otwarto największą instalację odsalania wody w Izraelu w mieście Ashkelon (330 tys. metrów sześc. wody dziennie), inwestycje w odsalanie planują kraje Zatoki Perskiej. Ale czy przed podjęciem decyzji o budowie instalacji odsalania wody nie warto sięgnąć do źródeł ukrytych głęboko pod ziemią?

W Izraelu na Uniwersytecie Jerozolimskim przeprowadzono badania mające na celu utworzenie mapy hydrologicznej obszarów pustynnych. Efektem pracy izraelskich naukowców jest szczegółowa mapa wód podziemnych z zaznaczonymi kierunkami przepływu wody, objętością źródeł znajdujących się pod pustynią Judei. Zasilany rzadkimi deszczami kompleks wodonośny zawiera roczną objętość ok. 100 miliona metrów sześciennych wody, z których tylko 20 % jest obecnie wykorzystywanych – reszta spływa do Morza Martwego. W pełni wykorzystany kompleks wodonośny Judei stanowiłby 5 % obecnie użytkowanej wody w Izraelu.

Naukowcy z Uniwersytetu Jerozolimskiego prowadzą również badania nad ustaleniem ilości słonej i słodkiej wody w poszczególnych punktach kompleksu wodonośnego Judei. Badania te prowadzone są za pomocą metody deep-TDR (deep Time domain reflectometry – horyzontalna technika reflektometryczna).

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
EurekAlert!
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także