
Opaski zaciskowe do węży to asortyment, który zapewnia m.in. równomierny przepływ mediów. Ich rolą jest dostarczenie możliwości precyzyjnej kontroli ciśnienia w wężach, dzięki czemu zredukowane lub wyeliminowane zostaje ryzyko wystąpienia uszkodzeń i usterek podczas eksploatacji węży. Z drugiej strony to rozwiązania pozwalające na sprawny, niezawodny montaż złączy i końcówek i tym samym uzyskanie połączenia z równomiernie rozprowadzonym naciskiem. Czym charakteryzują się opaski zaciskowe? Jak wybrać właściwe rozwiązanie dla konkretnego zastosowania? Przeczytaj.
Podpowiadamy czy wybrać opaskę ślimakową, samozaciskową, czy GBS. Określamy również czym się różnią.
Obejmy zaciskowe do węży, które znajdują najczęstsze zastosowanie to m.in. opaski ślimakowe (z zamkiem ślimakowym) oraz samozaciskowe. W pierwszym przypadku do instalacji opaski potrzebny będzie śrubokręt. W drugim - specjalne szczypce. Opaski z zamkiem ślimakowym, jakie znaleźliśmy m.in. na https://www.kuma.pl/oferta/okucia-wezy-opaski-opaski niezawodnie sprawdzają się przede wszystkim na wężach transportujących media o stałym ciśnieniu. Są wytrzymałe i tworzą długotrwałą pewność połączenia. Samozaciskowe opaski będą z kolei odpowiednie także do bardziej wymagających zadań.
Inne dostępne na rynku obejmy zaciskowe do węży to opaski GBS z zamkiem śrubowym, mostkowe prawoskrętne i lewoskrętne oraz mostkowe dopasowane do spirali. Zamki śrubowe pozwalają tworzyć obejmy na dowolną średnicę rury. Ich montaż jest stosunkowo prosty, a samo otwieranie i zamykanie zamków szybkie. Natomiast najczęściej znajdują zastosowanie przy montażu węży odciągowych, czy tez wentylacyjnych. Mostek zapewnia tutaj precyzyjny docisk na całym obwodzie przewodu.
Jaki typ węży stosujesz?
Opaskę należy dodać właśnie według tego kryterium.
Obejmy zaciskowe do węży to rozwiązanie dedykowane różnym typom węży, a zatem standardowym, karbowanym, czy też elastycznym. Zarówno tym o bardzo małej średnicy, jak i dużej. Ważne, aby w każdym przypadku opaski wykonane były z wysokogatunkowej stali - nierdzewnej lub ocynkowanej. Dzięki temu zyskamy gwarancje ich wytrzymałości i odporności na odziaływanie czynników zewnętrznych, m.in. wilgoci, czy zmiennych temperatur.
Opaskę każdorazowo dobieramy do konkretnego typu węża, jego przeznaczenia oraz konkretnych parametrów, jak średnica zewnętrzna i grubość ścianki, materiał, z jakiego wykonany został wąż, czy też jego sposób wykończenia (karbowany lub gładki). Równie istotne dla dokonania właściwego wyboru będzie miejsce montażu obejmy.
Wymiana opaski
Aby skutecznie działały, obejmy muszą być wymieniane regularnie.
Dlatego, aby zapobiec m.in. wyciekom transportowanych mediów, należy regularnie kontrolować stan opasek i dokonywać ich wymiany. Na uszkodzenia szczególnie narażone będą obejmy eksploatowane w trudnych warunkach, np. wystawione na działanie wilgoci.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- www.kuma.pl

Czytaj także
-
Jakie obejmy wybrać do mocowania rur?
Zastanawiasz się nad tym, jaki system mocowania rur będzie najskuteczniejszy? Jakie obejmy do rur wybrać? Lepszym rozwiązaniem jest opaska...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-