Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-26
Dotacja unijna na rozwój gospodarki wodno-ściekowej w Dąbrowie Górniczej
Dotacja unijna na rozwój gospodarki wodno-ściekowej w Dąbrowie Górniczej
Dotacja unijna na rozwój gospodarki wodno-ściekowej w Dąbrowie Górniczej

Czas na pierwsze efekty

- 16 milionów unijnej dotacji trafiło dotychczas do gminnego budżetu za wykonanie I odcinka kontraktu W1, który obejmował budowę tłoczni ścieków „Strzemieszyce" wraz z rurociągiem tłocznym i infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną po jego trasie, budowę kanalizacji sanitarnej w ulicy Orkana oraz budowę kanalizacji deszczowej w ulicy Zwycięstwa – poinformował na październikowej konferencji prasowej, pełnomocnik ds. realizacji projektu, Henryk Zaguła.

Ale to nie koniec dofinansowania z Funduszu Spójności dla dąbrowskiego projektu. Aktualnie trwa finansowe rozlicznie kolejnego zadania, którego wartość kontraktowa wynosi blisko 44 miliony.

Co konkretnie zrobiono?

W ramach kontraktu powstała tłocznia ścieków wraz z rurociągiem transportującym ścieki do zlewni oczyszczalni „Centrum", co w efekcie pozwoli na likwidację istniejącej oczyszczalni ścieków GOŚ w Strzemieszycach.

- Wybudowaliśmy prawie 14 km kanalizacji sanitarnej, 7 km kanalizacji deszczowej, 4,7 km wodociągów. W ramach budowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej odtworzyliśmy również nawierzchnię jezdni i chodników na powierzchni ok. 64 tys. m² – przedstawił prezes zarządu firmy Miko-tech, Edward Kasprzak.

Postawiono na jakość

W trakcie 29 miesięcy pracy na omawianym kontrakcie, oprócz pracowników firm Hydrobudowa i Miko-tech, pracowali także wiodący przedstawiciele firm z branży sanitarnej takich jak: Sobet, Wod – Kan – Bud, Insbud-Rybnik II, branży drogowej Dromar i elektrycznej Voltar System.

- Materiały użyte do budowy kanalizacji w Dąbrowie Górniczej charakteryzują się wysoką jakością, bardzo długą trwałością, są przyjazne dla środowiska – zapewnia prezes Kasprzak.

Tłocznia STRATE

Głównym obiektem wykonanym w ramach oddanego odcinka jest tłocznia ścieków.

- Podstawową zaletą nowoczesnej tłoczni firmy Strate jest to, że obiekt jest hermetyczny, wszystko wykonywane jest w strefie zamkniętej – podkreślił przedstawiciel wykonawcy, Dariusz Bajor i dodał, że tłocznia dodatkowo gwarantuje niezawodne działanie oraz zapewnia higieniczne warunki obsługi.

Sam obiekt tłoczni powstał w celu przetransportowania ścieków ze zlewni oczyszczalni GOŚ w Strzemieszycach. Jej wydajność to 250 m³/h i zaprojektowana została dla 12,5 tys. mieszkańców. Likwidacja starej, nie spełniającej wymogów unijnych oczyszczalni, również jest elementem inwestycji realizowanej przez Dąbrowę Górniczą.

Promocja w liczbach

Zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie projektu Gmina ma obowiązek prowadzić działania info-promo. W jej ramach, podczas bezpośrednich spotkań w dzielnicy Strzemieszyce, jej mieszkańcy byli informowani o rozpoczęciu i postępach prac oraz o występujących utrudnieniach w ruchu. Informacje te były przekazywane mieszkańcom również za pomocą lokalnej prasy oraz na stronie internetowej projektu pod adresem www.kanalizacja.idabrowa.pl. Szczegółowych informacji o zakresie prowadzonych robót udzielali też pracownicy Jednostki Realizującej Projekt, zlokalizowanej w siedzibie Urzędu Miejskiego.

Zamontowano trzy tablice informacyjne, dodatkowo w październiku br. postawiono tablicę pamiątkową, która informuje o otrzymaniu przez Gminę unijnego wsparcia.

Od czerwca 2010 r., czyli od podpisania umowy z Wykonawcą zorganizowano trzy spotkania z mieszkańcami Strzemieszyc. Przeprowadzono rozmowy z ponad 370 osobami. O planowanych spotkaniach, utrudnieniach informowano za pomocą 210 plakatów, komunikatów.

Pracownicy JRP starali się, w prosty i czytelny sposób, przekazywać najmłodszym dąbrowianom, zalety podłączenia do nowo wybudowanej kanalizacji. Zorganizowali pikniki rodzinno-ekologiczne, apele edukacyjne. W ostatnim czasie ukazał się film promująco-informacyjny z udziałem przedszkolaków oraz mieszkańców Strzemieszyc.

Jakie trudności?

Dlaczego mieszkańcy mogli czuć chaos i opóźnienie w trakcie budowy rurociągu tłocznego? Nie wszystkie sprawy podczas realizacji inwestycji – przyznał kierownik JRP, Rafał Zwoliński – były przewidywalne. W trakcie robót pojawiły się różnorodne problemy. Po pierwsze wystąpiły kolizje rurociągu tłocznego z gazociągiem, ciepłociągiem, które wcześniej nie były zinwentaryzowane. Drugim problemem było wystąpienie gruntu skalistego płyciej niż zakładano w dokumentacji geologicznej, trzecim obecność wysokiego poziomu wód gruntowych. Dodatkowo ogólnopolskie problemy firmy Hydrobudowa Polska S.A., skutkowały brakiem płynności finansowej w relacji z podwykonawcami robót. Sytuacja ta miała bezpośrednie przełożenie na tempo wykonywanych usług. Mimo wewnętrznych problemów firmy, zdecydowanie nie mogliśmy pozwolić na „bylejakość" wykonywanych robót, stąd kilkakrotnie np. należało układać rurociągi w wykopie.  Tym bardziej cieszy fakt terminowego zakończenia robót.

Co dalej w Strzemieszycach?

Na wiosnę 2013 roku planujemy rozpocząć roboty w drugiej części Strzemieszyc. Rozkopiemy ponad 30 ulic. Do przerobienia mamy łącznie ponad 53 km sieci – informował kierownik JRP, Rafał Zwoliński. Obecnie trwa kontrola uprzednia w Urzędzie Zamówień Publicznych postępowania przetargowego na realizację tego kontraktu.

Gospodarka wodno-ściekowa to przede wszystkim inwestycja w przyszłość, to nie tylko czyste środowisko, ale i zwiększenie komfortu i jakości życia mieszkańców. Dzięki realizacji inwestycji współfinansowanej z Funduszu Spójności pozbędziemy się uciążliwych szamb i zmniejszymy ponoszone wydatki na media – zakończył I zastępca prezydenta miasta, Henryk Zaguła.

Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza to wieloletni projekt, który umożliwi podniesienie poziomu życia mieszkańców i zapewni na terenie całego miasta niezawodność dostawy wody, sprawny odbiór i ochronę cennych terenów zielonych w Dąbrowie Górniczej.

Dla mieszkańców

Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom, szczególnie za cierpliwość podczas wszelkich niedogodności komunikacyjnych w trakcie trwania inwestycji. To dzięki ich determinacji i współpracy, można było osiągnąć porozumienie na placu budowy.

Aby jednak unijna inwestycja w pełni odniosła sukces, mieszkańcy muszą podłączyć się do miejskiego systemu kanalizacji. Samorząd musi wykazać, że osiągnięto tzw. efekt ekologiczny. Przyłączenie dąbrowian do nowej sieci kanalizacyjnej, to niezbędny warunek, aby ekologiczne cele, którym służyć ma ogromne euro przedsięwzięcie, zostały spełnione. Do nowej kanalizacji powinny zostać przyłączone wszystkie posesje objęte zakresem zadania. Obowiązek ten nie dotyczy nieruchomości, które są wyposażone w przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków, spełniające obowiązujące normy. Wiele bowiem szamb jest przestarzałych i nieszczelnych, a ścieki przedostają się do gruntu, co wpływa na zanieczyszczenie wód podziemnych oraz gleby. Jest to sytuacja prawnie i społecznie nie do zaakceptowania.

O PROJEKCIE:

  • Tytuł  projektu: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w  gminie Dąbrowa Górnicza" – etap
  • IBeneficjent: Gmina  Dąbrowa GórniczaOkres realizacji: 2007 – 2015
  • Planowana wartość inwestycji: 513 510 625 PLN
  • Dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura
    i Środowisko: 282 152 725 PLN
  • Działanie: Priorytet I – Gospodarka wodno-ściekowa

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także