Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-01-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-01-04
Dziwnów, Międzyzdroje i Wolin – spór o wodę trwa
Dziwnów, Międzyzdroje i Wolin – spór o wodę trwa
Dziwnów, Międzyzdroje i Wolin – spór o wodę trwa
Trzy nadmorskie gminy Dziwnów, Międzyzdroje i Wolin mają znaczne problemy z zaopatrzeniem ludności w wodę pitną i użytkową. Wody brakuje najczęściej w okresach wzmożonego poboru (szczególnie wieczorem), niedogodności potęgują się podczas wakacji, kiedy gminy odwiedzają turyści. Problem może rozwiązać zbudowanie w centrum wyspy Wolin zbiornika retencyjnego, jednak pozyskanie funduszy ta ten cel z Unii Europejskiej stoi pod dużym znakiem zapytania - informował w połowie ubiegłego miesiąca "Głos Szczeciński".

Zaplanowana inwestycja ma kosztować 83 miliony złotych, większość tej sumy zapewni Unia Europejska, ale jedynie pod warunkiem sporządzenia szczegółowego projektu przedsięwzięcia. Unii zależy na tym aby jasno i dokładnie sprecyzować kto i za co będzie odpowiadał.

Jak zwykle "diabeł tkwi w szczegółach". Związek Gmin Wyspy Wolin (ZGWW) proponuje stworzenie spółki - z trzech istniejących obecnie zakładów komunalnych - która będzie odpowiedzialna za przebieg inwestycji. Na takie rozwiązanie nie zgadza się Zbigniew Zwolan burmistrz Dziwnowa który obawia się zbytniego zamieszania spowodowanego powstaniem spółki – część pracowników zakładów komunalnych może zostać zwolniona w wyniku przekształceń, mogą także wzrosnąć opłaty za wodę. Burmistrz proponuje powołanie trzech niezależnych spółek. Ewa Halicka (szefowa ZGWW) ripostuje "Jak będziemy osobno występować po pieniądze, nic z tego nie będzie". Za stanowiskiem szefowej ZGWW przemawia opinia dyrektora Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Dyrektor Krystyna Kołodziejczyk wyjaśnia "Unia preferuje duże podmioty, które starają się o pieniądze. Małe mają niewielkie szanse". Jest to ważna opinia ponieważ Fundusz Ochrony Środowiska stanowi organ pośredniczący w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Jeżeli strony sporu nie ustają wspólnego stanowiska to pieniądze mogą przepaść, bo stara się o nie kilkanaście innych gmin w Polsce. To najwyższy czas na tego typu inwestycję gdyż z najbliższych latach wody na wyspie będzie coraz mniej. Niestety sytuacja pozostaje nadal niewyjaśniona, ponieważ na walnym zebraniu ZGWW dnia 28 grudnia 2004 roku, członkowie Związku znowu się pokłócili.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Głos Szczeciński
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także