Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-06-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-06-08
GE Water & Process zainstaluje w Sztokholmie niekonwencjonalne bioreaktory membranowe
Oczyszczalnia Henriksdal znajduje się głęboko pod miastem
Oczyszczalnia Henriksdal znajduje się głęboko pod miastem

GE Water & Process we współpracy ze sztokholmskim przedsiębiorstwem wodnym Stockholm Vatten zainstalują w stolicy Szwecji bioreaktory membranowe wykorzystujące technologię ultrafiltracji, która naśladować będzie wodorosty w podziemnych tunelach oczyszczalni ścieków ciągnących się na długości 18 kilometrów.

Nowe bioreaktory znajdą się w dużej oczyszczalni ścieków o nazwie Henriksdal, która oczyszcza dwie trzecie ścieków produkowanych w Sztokholmie, a następnie odprowadza je do Morza Bałtyckiego. Ze względu na ograniczenia środowiskowe, koszty oraz konieczność spełnienia wyśrubowanych norm w zakresie jakości wody, przedsiębiorstwo postanowiło zastosować technologię ultrafiltracji, która separuje ścieki od ciał stałych, bakterii i wirusów.

„Zaprojektowane przez GE membrany - mówi Adam Ferencz, dyrektor zarządzający w GE Power & Water - stworzone są z mikroskopijnych porów wielkości jednej dziesiątej ludzkiego włosa. Przepuszczają one wyłącznie czystą wodę stanowiąc fizyczną barierę dla ciał stałych, bakterii i wirusów. Zanurzone w wodzie membrany lekko falują, podobnie jak wodorosty poddane działaniu prądu morskiego."

Oczyszczalnia Henriksdal znajduje się pod miastem, w ogromnych tunelach wykutych w granicie, które ciągną się na długości 18 kilometrów. Stockholm Vatten postanowiła wyposażyć ją w największy na świecie bioreaktor wykorzystujący technologie membranowe do ultrafiltracji. Dzięki tej technologii poprawi się jakość ścieku oczyszczonego oraz zwiększą możliwości produkcyjne zakładu, który oczyszczać będzie do 500 tys. m3 wody dziennie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
wp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także