Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-06 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-06
Hong Kong Museum: energia ze ścieków

Hong Kong Museum: energia ze ścieków
Wystawa wraz z informacjami dostarczonymi przez prof. Herberta H P Fang, prezesa Environmental Engineering of the Department of Civil Engineering na Universytecie w Hong Kongu, wprowadza użycie technologii biologicznej do produkcji wodoru ze ścieków.
Wodór jest idealnym i przyjaznym środowisku źródłem energii, posiadającym wysoką wartość opałową i produkujący w wyniku spalania tylko wodę. Wielu ekonomistów i naukowców wierzy, że ekonomia XXI wieku będzie napędzana przez wodór, tak samo jak ropa naftowa w XX wieku i węgiel w XIX. Chociaż ropa naftowa była używana od początku XX wieku do pojazdów silnikowych i samolotów, to jednak zastąpienie węgla jako głównego źródła energii w światowej ekonomii, zajęło 50 lat.
Wodór może być bezpośrednio wykorzystywany do spalania wewnątrz silników. Samochody i autobusy wodorowe są już używane w Europie i Ameryce. Wodór był również zastosowany przez Rosjan jako paliwo w samolotach w latach sześćdziesiątych. Ponadto zamiana wodoru w energię jest rozwiniętą technologią, w której wodór reaguje z tlenem w temepraturze otoczenia, produkując elektryczność.
Pełna zakres zastosowania wodoru jako paliwa jest hamowany poprzez brak technologii bezpiecznego magazynowania i infrastruktury do dogodnego dostarczania do użytkownika. Obecnie wodór jest w większości produkowany przez gazyfikację paliw kopalnianych lub elektrolizę wody. Wodór może być również produkowany beztlenowo przez mikroorganizmy w odpowiednich warunkach. Jednakże, wykrywanie wodoru w środowisku naturalnym przychodzi z trudem, ponieważ jest on chętnie zużywany przez mikroorganizmy odżywiające się nim. Naukowcy odkryli, że jeśli byłaby możliwość kontrolowania reaktora beztlenowego w celu zatrzymania aktywności biologicznej mikroorganizmów, pozyskiwanie wodoru z odpadów stałoby się możliwe.
Energia i ochrona środowiska to dwa znaczące zagadnienia dla zrównoważonego rozwoju. Technologia produkcji wodoru jest nadal w fazie początkowej. Mikrobiolodzy szukają nowych mikroorganizmów z większymi możliwościami odzyskiwania energii.
Tymczasem, wiele zespołów badawczych rozwija dwustopniowe metody, wytwarzając bio-wodór ze ścieków w pierwszym stopniu i bakterii fototroficznych oraz procesów metanogennych w drugim. Przewiduje się, iż wprowadzenie produkcji bio-wodoru ze ścieków na szeroką skalę może zabrać kolejne 10 do 20 lat.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- waterandwastewater.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
Schemat działania osadnika gnilnego: jednokomorowego i dwukomorowego Podstawą technicznej klasyfikacji oczyszczalni jest sposób realizacji...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl