
Właśnie mija 100 lat odkąd rzeka Łódka w Łodzi została przykryta kanałem w celu zapobieżenia epidemii. Zabytkowy, 100-letni kanał Łódki ma długość 218 metrów, 6,3 metra szerokości i 3,25 wysokości.
Na przełomie XIX i XX wieku do Łódki trafiały nieczystości z rynsztoków, ścieki z fabryk, odpadki z targowisk. Nad brzegami cuchnącego kanału w wyjątkowo niehigienicznych warunkach odbywał się handel. W drewnianych straganach sprzedawano między innymi pieczywo, nabiał, mięso i ryby.
Nakaz przykrycia rzeki muriwanym sklepieniem wydały jeszcze władze rosyjskie. Budowę rozpoczęli jednak okupujący w 1916 roku Łódź Niemcy. Prace budowlane ruszyły w maju i zostały zakończone w 1917 roku. Nad schowaną pod ziemię rzeką powstała nowa handlowa ulica „Nad Łódką".
Obecnie kanałem Łódki odprowadzany jest z centrum miasta nadmiar wód deszczowych. Rzeka została włączona do systemu tak zwanych „przelewów burzowych". Płynącą pod ziemią strugę można obserwować w Parku Śledzia przez specjalny wizjer zwany „okiem śledzia". Pracownicy ZWIK z okazji 100 – lecia zakrycia rzeki na jednej z parkowych alei stworzyli kolejny punkt obserwacyjny.
Zabytkowy kanał należy do najbardziej fotogenicznych w Polsce. Kręcono tu aż trzy filmy, w tym nominowanego do Oskara „W ciemności" Agnieszki Holland.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Niezawodne mieszadła zatapialne marki BIOX do oczyszczalni ścieków
Mieszadła zatapialne marki BIOX to urządzenia przeznaczone do oczyszczalni ścieków, choć mają zastosowanie również w innych gałęziach...
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
-
-
-
-