Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-27 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-27
Kara za zbyt wysokie opłaty za ścieki

Kara za zbyt wysokie opłaty za ścieki
Niekorzystny dla Nowego Targu wyrok, zgodnie z którym miasto musi zwrócić Białemu Dunajcowi ponad dwieście tys. zł plus odsetki, być może jest początkiem poważnych kłopotów finansowych miasta. Identyczne pozwy, złożone przez gminy Poronin, Szaflary i Nowy Targ, czekają w sądach na rozpatrzenie. W przypadku, gdy sądy przyznają im rację urząd miasta będzie musiał zapłacić rekompensaty sięgające w sumie pół miliona złotych, do tego trzeba doliczyć jeszcze trzyletnie odsetki i koszty sądowe.
Powodem sporu o ścieki jest uchwała rady miasta Nowego Targu z 2004 roku, w której wprowadzono nowe taryfy za ścieki odprowadzane do nowotarskiej oczyszczalni, z której korzystały także cztery okoliczne gminy. Rada utrzymała ceny dla nowotarżan, a wprowadziła wyższe o ok. 50 proc. dla mieszkańców pozostałych gmin. Gminy, aby nie stracić możliwości odprowadzania ścieków do nowotarskiej oczyszczalni płaciły wyższe stawki za ścieki, równocześnie jednak wytoczyły miastu procesy o bezprawność podwyżek.
W Nowym Targu decyzja sądu apelacyjnego wywołała spore zaskoczenie. Nowotarscy urzędnicy nie spodziewali się przegranej, a wiceburmistrz, Eugeniusz Zajączkowski od samego początku przekonywał wszystkich - radnych i mieszkańców - że sprawa jest do wygrania. Jego racje potwierdził grudniowy wyrok sądu okręgowego w Nowym Sączu. Prawnicy urzędu miasta dowiedli przed nim, że fakt stwierdzenia przez Naczelny Sąd Administracyjny nieważności miejskiej uchwały z 2004 roku o niczym nie przesądza. NSA nie wypowiedział się bowiem na temat cen ścieków. Stwierdził jedynie, że miasto podejmując taką uchwałę przekroczyło swoje kompetencje. Dlatego ich zdaniem miasto i gminy obowiązuje umowa cywilna z 1998 roku na odbiór ścieków, a jeden z jej punktów daje miastu przywilej ustalania cen za ścieki.
Gminy, podpisując umowę, zgodziły się na ten warunek, dlatego muszą teraz ponosić skutki tej umowy na własne życzenie - uznał sąd. Biały Dunajec zaskarżył jednak decyzję SO do Sądu Apelacyjnego i wygrał. Decyzja jest prawomocna.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- malopolska.naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
-
-