Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-09-18 | Ostatnia aktualizacja: 2006-09-18
Kłopoty z wdrożeniem przełomowego wynalazku

Kłopoty z wdrożeniem przełomowego wynalazku
Filtr ten zbudowany jest z gliny oraz odpadów pochodzących z produkcji ryżu, które są wypalane w temp. 700 – 1000 °C. Podczas wypalania rozkładają się substancje organiczne odpadów ryżowych tworząc m. in. dwutlenek węgla, który powoduje powstawanie struktury porowatej. Porowata struktura filtru pozwala na zatrzymywanie bakterii oraz wirusów, przepuszczając przy tym wodę. Przeprowadzone testy wykazały, że filtr jest w stanie zatrzymać 99,99 procent patogenów, jest to skuteczność porównywalna z filtrami zawierającymi biocydy oparte na związkach srebra.
Dużą zaletą nowego filtru jest dostępność materiałów służących do jego budowy (glina, odpady zbóż) oraz prosta technologia wykonania, dzięki której po dwugodzinnym przeszkoleniu każdy garncarz może wykonać taki filtr. Zawód garncarza jest jednym z najstarszych zawodów na świecie, funkcjonuje jeszcze w wielu afrykańskich wioskach.
W celu rozpowszechnienia wynalazku na świecie konieczne są dotacje ze strony agencji rządowych. Kłopot jest w tym, że dotacje mogłyby być przeznaczone na gotowy produkt, lub technologię, dzięki której lokalne społeczności mogłyby zarobić. W tym przypadku trudno jednak udowodnić, że lokalne społeczności mogłyby zarobić na takich filtrach, gdyż celem wynalazców była edukacja oraz umożliwienie lokalnej ludności szerszego dostępu do czystej wody za pomocą nowej technologii.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- EurekAlert!

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-