Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-07-29 | Ostatnia aktualizacja: 2005-07-29
Łatwiejsze usuwanie azotu z wody

Łatwiejsze usuwanie azotu z wody
Azot w ściekach miejskich występuje głównie w formie organicznej i amonowej. Aby usunąć azot ze ścieków metodą biologiczną, wykorzystywane są dwa procesy: nitryfikacja (proces tlenowy – aerobowy – przekształcenie formy amonowej azotu w azotanową oraz azotynową) oraz denitryfikacja (przekształcenie azotanów i azotynów w gazowy azot – jest to proces bez obecności rozpuszczonego tlenu). Proces usuwania azotu ze ścieków wymaga odpowiednio niskiego obciążenia substratowego osadu, co pociąga za sobą odpowiednio długi jego wiek. Wiek ten musi być taki, aby zapobiec wypłukiwaniu bakterii nitryfikacyjnych.
Nowa technologia nitryfikacji zwiększa czas etapu aerobowego w procesie oczyszaczania ścieków, bez zwiększenia ilości powstającego osadu, ponieważ pozwala działać bakteriom nitryfikującym na specjalnych nośnikach pokrytych biofilmem. Podstawą procesu jest nośnik polietylenowy w formie kulek, na których znajdują się bogate kultury bakterii. Kulisty kształt nośników, dzięki rozwiniętej powierzchni, pozwala na wydajniejszy sposób działania bakterii nitryfikacyjnych. Biofilm natomiast chroni przed wpływem toksycznych substancji w ścieku. Zmniejszony jest również wpływ temperatury na proces oraz ryzyko wypłukania bakterii nitryfikacyjnych. Polietylenowe kulki są utrzymywane w ciągłym ruchu w całej objętości wody przez specjalny system napowietrzania oraz układ sit. Skutkuje to równomiernym procesem nitryfikacji.
W ostatnim czasie uruchomiono instalację nitryfikacji w oczyszczalni działającej w mieście Broomfield w stanie Colorado w USA, która dotychczas jedynie zmniejszała biologiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT). Ze względu na zwiększenie przepływu ścieków oraz wydajności oczyszczania konieczna była rozbudowa oczyszczalni. Proces HYBAS™ pozwolił na zwiększenie wydajności oczyszczania z 20,5 tys. do 30,3 tys. metrów sześciennych dziennie, jednocześnie zmniejszając zawartość azotu poniżej 10 mg/l. W efekcie zmniejszono zawartość amoniaku w wodzie poniżej 0,5 mg/l przy czasie retencji ok. 4,5 godziny w temperaturze 288°C.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Water Online

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-