Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-01-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-01-22
Łódzki ZWiK pomaga IPN-owi w przygotowaniu materiałów edukacyjnych [wideo]
W czasie II wojny światowej w obozie przebywało 4000 więźniów
W czasie II wojny światowej w obozie przebywało 4000 więźniów

W ZWiK w Łodzi odnaleziono mapy, które pomogły w ustaleniu dokładnej lokalizacji budynków i innych obiektów dawnego niemieckiego obozu, w którym więziono dzieci i młodzież. Na bazie tych materiałów łódzki IPN przygotowuje dla uczniów interaktywną mapę edukacyjną.

Po dawnym niemieckim obozie przy ulicy Przemysłowej, w którym więziono niegdyś 4000 dzieci i młodzieży, nie ma już śladu. Stoi tu osiedle mieszkaniowe. Zachowało się zaledwie kilka poobozowych budynków. Zostały przebudowane przez obecnych prywatnych właścicieli. Trudno też ustalić dokładną lokalizację wszystkich obiektów np. drewnianych baraków.

Na znalezionych w ZWIK mapach dokładnie zaznaczono lokalizację niektórych obozowych budynków oraz studni, z których korzystali mali więźniowie. Wiadomo też, w którym miejscu był niemiecki schron przeciwlotniczy. W archiwum ZWIK dostępne są mapy terenu tego obozu z lat 1956-60. Powstały zanim rozpoczęły się wyburzenia starych budynków i ruszyła budowa bloków.

Łódzki IPN tworzy dla uczniów interaktywną mapę obozu. Dzięki niej można odnaleźć w terenie pozostałości po tragicznej przeszłości tej części Bałut. Uczniowie z 81 Szkoły Podstawowej z okazji przypadającej w grudniu 2017 roku 75. rocznicy powstania obozu oznaczyli małymi tabliczkami miejsca, w których były obozowe budynki. Teraz, dzięki nowym odkryciom można oznaczyć kolejne miejsca.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
zwik.lodz.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także