
95% i więcej - tyle zanieczyszczeń mogą usunąć z wody pozostałe po destylacji whiskey ziarna jęczmienia. Innowacyjna metoda oczyszczania wody z ich zastosowaniem, ze względu na niski koszt i łatwość stosowania, może uratować życie milionom mieszkańców Trzeciego Świata. Nikogo pewnie nie zaskoczy fakt, że wynalazcami tej technologii jest dwójka naukowców ze... Szkocji.
Badacze z Uniwersytetu w Aberdeen odkryli, że łuski ziaren jęczmiennych wykorzystywanych przy produkcji whiskey mogą zatrzymywać 95% i więcej organicznych i nieorganicznych zanieczyszczań znajdujących się w wodzie. Jak to działa? Ziarna jęczmienia zostają umieszczone w metalowych, dziurkowanych naczyniach o kształcie walca. Woda wpływa przez dziurki, wchodzi w reakcję z ziarnami i wypływa czysta - zanieczyszczenia zostają zatrzymane i wchłonięte przez jęczmień.
Metoda jest oszczędna - nie wymaga dodatkowej infrastruktury (a nawet dostępu do elektryczności) - oraz przyjazna środowisku - przy jej stosowaniu nie używa się środków chemicznych. Można ją stosować do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń, rozpuszczonych metali, paliw, pestycydów - by wymienić tylko te najpopularniejsze - i działa zarówno w wodzie powierzchniowej, źródłach podziemnych, jak i przy oczyszczaniu ścieków.
Opracowana przez szkockich naukowców technologia przechodzi właśnie swój chrzest bojowy - w grudniu br. zaczęto ją stosować w jednym z regionów Bangladeszu do przygotowywania wody pitnej przez oczyszczanie jej z arszeniku. Firma zajmująca się jej wdrażaniem liczy, że uda jej się z nią przebić na rynku uzdatniania wód podziemnych - w samej Wielkiej Brytanii jego roczna wartość to ponad 500 milionów funtów.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wateronline.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Związki chemiczne stosowane do oczyszczania wody
Woda jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Oprócz spełniania potrzeb fizjologicznych, korzysta się z niej w...
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
-
-
-
-