Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-11-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-11-18
Na zaporze w Kozłowej Górze zainstalowano kolejne czujniki
Zapora w Kozłowej Górze powstała jako element fortyfikacji
Zapora w Kozłowej Górze powstała jako element fortyfikacji

Kilkadziesiąt nowych czujników pojawiło się w laboratorium naukowym działającym na zaporze w Kozłowej Górze. Będą one mierzyć parametry termiczne we wnętrzu korpusu zapory.

Jest to część rozpoczętego w marcu projektu badawczego prowadzonego przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA, Politechnikę Krakowską oraz specjalistów Spółki NeoStrain zajmującej się monitorowaniem konstrukcji budowlanych. Celem projektu jest wdrożenie unikatowej w skali światowej metody termicznego monitorowania szczelności oraz stanu technicznego 80–letniej zapory.

Zapora w Kozłowej Górze powstała w latach 30. XX w. i stanowiła element wojennych fortyfikacji wzdłuż doliny Brynicy. Jako obiekt przeznaczony do celów obronnych została ona zaprojektowana jako obiekt tymczasowy. Dzisiaj z powodu swych dużych rozmiarów, znaczenia oraz wieku wymaga ona szczególnej opieki i wykonania niezbędnych prac modernizacyjnych.

Metoda termomonitoringu procesów filtracyjno-erozyjnych, która jest testowana w Kozłowej Górze, jest uważana za najnowocześniejszą i najskuteczniejszą z obecnie dostępnych. Dzięki niej możliwe będzie dokładne prześwietlenie zapory i zaplanowanie potrzebnych prac modernizacyjnych i konserwacyjnych.

Do tej pory ta technologia stosowana była tylko na dużych zaporach we Francji oraz na laboratoryjnych modelach. Projekt GPW ma charakter pilotażowy i potrwa przez trzy lata. Jeśli się powiedzie, będzie GPW stanie się prekursorem tej metody w Polsce.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gpw.katowice.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także